Dünyada çok rastlanılmayan bir parazitten ölen gençle ilgili haber Milliyet gazetesinde yer aldı.

İş Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Zafer Memişoğlu’nun 24 yaşındaki oğlu Ali Berhan Memişoğlu “kist hidatik” hastalığı kurbanı oldu.

Memişoğlu, 4 beyin, 3 kalp, 1 safra kesesi ameliyatı olmasına rağmen 24 Ağustos’ta hayatını kaybetti.

Memişoğlu, hastalıkla mücadelesi sırasında 116 kilodan 85 kiloya düşmüş, karnındaki sıvı da 15 kiloya kadar çıkmıştı.

Ali Berhan Memişoğlu’nun babası Zafer Memişoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı’nda yetkililerin ve vatandaşların duyarlı olmasını istedi.

Et kesim yerlerinde önlem alınmasını isteyen Memişoğlu, “Parazitli koyun etini yiyen köpeklerin dışkısı maydanoz ve nane gibi yiyeceklere hastalığı bulaştırıyor. Kaçak et kesiminin önüne geçilmesi ve veteriner kontrolünün yaygınlaştırılması gerekiyor. Amacımız başka Berhanların ölmemesi” dedi.

Gelişmiş ülkelerde artık bu hastalığın görülmediğini dile getiren Memişoğlu, şöyle konuştu: “Yeğenimiz Harvard’da genetik bilimi okuyor. Berhan’ı ABD’ye götürmek istedik ama aldığımız cevap, bu hastalığın artık hiç görülmediği ve sorun olmadığı için tedavi yönteminin bilinmediği oldu. Yani gelişmiş ülkelerde kontrolsüz koyun kesilmediği için hastalık kalmamış. Ülkemizde bu yöntemle hastalığın önüne geçilebilir.”

“Kist hidatik”, isimli hastalık, hayvancılıkla uğraşılan İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülüyor.

Sağlık Bakanlığı, hayvancılıkla uğraşılan kentlerde broşür ve afişle hastalıkla ilgili uyarılarda bulunuyor.

Genellikle solunumla akciğere beslenmeyle de karaciğere bulaşan parazit, kaçak ve sağlıksız olarak kesilen koyun etinde bulunuyor.

Koyunun eti ya da sakatatını yiyen köpeğin dışkısını yeşil sebzelerin üzerine bırakmasıyla insana bulaşıyor.