Türkiye'nin 3. çift kol naklinde fizik tedavi süreci başlayacak

Prof. Dr. Ömer Özkan, çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır'ın moralinin iyi olduğunu belirterek, "Önümüzdeki hafta fizik tedaviye başlayacağız" dedi.

Anadolu Ajansı 12.02.2016 - 18:31 | Son Güncelleme : 12.02.2016 - 18:49

Türkiye'nin 3. çift kol naklinde fizik tedavi süreci başlayacak

Akdeniz Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'de üçüncü çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır'ın sağlığının çok iyi olduğunu ve operasyon sonrası 9'uncu güne girildiğini belirterek, cerrahi olarak risklerin azaldığını söyledi.

Bundan sonra ilaç ayarlamaları, genel bakım ve hareketler ile ilgili öğretilere ağırlık vereceklerini anlatan Özkan, "İyi gidiyor, bir sorunumuz yok. Artık biraz daha motive, kendine güveni geldi. Sık aralıklarla görüyoruz, ilaç dozları ayarlanıyor. Morali de gayet iyi. Önümüzdeki hafta fizik tedaviye başlayacağız. Hastayla yakından ilgileniyorlar. Bundan sonraki süreç önemli" dedi.

"BİR YIL SONRA KOLLARINI KULLANABİLECEK"

Hastanın kollarını üç aydan sonra hissetmeye başlayacağını vurgulayan Özkan, "Bazen hissettiğini söylüyor ama derin duyuları, bizim yaptığımız işlemi duyması mümkün değil. Üç aydan sonra hızlıca hissetmeler başlayacaktır, hareketler daha oturarak devam edecektir. Birinci yılın sonunda kollarını iyi şekilde kullanmaya başlayacağını umut ediyoruz. Kollarına alıştı, beklentisi gayet olumlu bir hastaydı. Öncesinden de bu işe motive şekilde geldiği için bir sıkıntı olacağını sanmıyoruz. Hastamızı bir ay içinde taburcu ederim ama çok uzaktan geliyor. Normalde 20, 25 günde taburcu ederdim. Tamamen ilaçlar ayarlansın, sık aralıklarla buraya gelmesin diye her şeyi tamamlayıp birkaç ay burada tutabiliriz" şeklinde konuştu.

Mustafa Sağır
Mustafa Sağır

PATLAMA SONUCU KOLLARINI KAYBETTİ

2008 yılında tarlada bulduğu amonyum sülfat ve amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu kollarını kaybeden Mustafa Sağır'a motosiklet kazası geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar'ın bağışlanan kolları nakledilmişti.

Sayfa Yükleniyor...