3 kişiye umut oldu

Sivas'ta tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Nimet Şahin'in karaciğeri ve böbrekleri, Malatya'da 3 hastaya nakledilecek.

Anadolu Ajansı 07.01.2014 - 10:54

3 kişiye umut oldu

Koyulhisar ilçesine bağlı Aydınlar köyünde yaşayan 71 yaşındaki Nimet Şahin, 3 Ocak'ta beyin kanaması geçirdi. Sivas Devlet Hastanesine sevk edilen Şahin'in beyin ölümü gerçekleşti.

Ailenin organ bağışı kararı üzerine, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinden Doç. Dr. Turgut Pişkin ve Op. Dr. Yahya Özel ile Sivas Devlet Hastanesinden Op. Dr. Nuretin Bolat'ın yer aldığı 13 kişilik ekip, yaklaşık 3 saat süren operasyonla Şahin'in karaciğerini ve böbreklerini aldı. Organlar, 3 hastaya nakledilmek üzere karayoluyla Malatya'ya gönderildi.

Organ bağışının önemine dikkat çeken ve Şahin ailesine duyarlı davranışından dolayı teşekkür eden Pişkin, Şahin'in organlarının Sağlık Bakanlığınca tespit edilen 3 hastaya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde nakledileceğini söyledi.

Organ bağışının kutsal bir görev olduğunu ifade eden Pişkin, "Beyin ölümü gerçekleşen hastamızın karaciğerini ve 2 böbreğini aldık. Organ nakliyle ilgili hazırlıklar devam ediyor ve Malatya'ya gidince tespit edilen 3 kişiye organlarını nakledeceğiz. Alıcılar, Malatya'da bekleme listesine kaydedilmiş hastalar" diye konuştu.

Organ nakli için 3 hastanın Malatya'da hazırlandığını dile getiren Pişkin, ilk olarak karaciğer naklinin yapılacağını belirtti. Pişkin, karaciğerin 4, böbreklerin ise 2-3 saat süren operasyonlarla hastalara nakledileceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...