"30 yaşında kanser oluyorsanız sebebi çocukken aldığınız güneş"

Güneşin zararlı ışınlarından korunmaya bebeklik ve çocukluk çağında başlamak gerektiğini vurgulayan Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz, "Bizim asıl derdimiz çocuklar ve bebeklerdir. Çünkü 30, 40'lı yaşlarda deri kanseri oluyorsak bu üç, beş, on yaşında aldığımız güneşin etkisiyle oluşuyor" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.05.2016 - 14:34 | Son Güncelleme : 27.05.2016 - 14:37

"30 yaşında kanser oluyorsanız sebebi çocukken aldığınız güneş"

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, uzun süren kışın ardından yazın cildin ışık görmesiyle renklerin açıldığını ve lekelerin ortaya çıktığını söyledi. Güneşin şiddeti arttıkça renk üretmeye eğilimli olanlarda daha sık lekeler görüleceğini anlatan Yılmaz, eskiden gebelik maskesi olarak tanımlanan "melazma"nın erkekler ve kadınlarda sıkça gördüğünü belirtti.

"ŞAPKANIN YANINDA ŞEMSİYE KULLANIN"

Güneşin lekeleri tetiklediğini, güneş almasa dahi kuvvetli ışıkta da lekelenmelerin olabileceğini kaydeden Yılmaz, "Çok az ışık bile yeterli olabiliyor. Ne kadar kaçınırsak kaçınalım mutlaka olacaktır. Olmasını engellemek için güneşin yoğun olduğu zamanlarda dışarıya çıkmaktan kaçınmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yılmaz, güneşli havada şapkanın yanında şemsiye kullanmak gerektiğini, fiziksel korumanın kimyasal korumadan daha önemli olduğunu vurguladı.

"HİÇBİR KREM YÜZDE 100 KORUMAZ"

Şemsiye, şapka kullanımının yanında, güneş kremi de kullanılabileceğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "Güneş kremleri 15, 20, 30 faktör, 50 artı diye gidiyor. Daha önce faktör sayısında 60, 80, 90 diye kavramlar çıkmaya başlamıştı ancak Dünya Sağlık Örgütü bu kavramlar tüketiciyi yanılttığı için bir kısıtlama getirdi. 50 artı ifadesi kullanılıyor. Yani güneşten koruyucu kremler konuşulurken güneş yanığından koruma ve lekeden koruma noktasında iki tercih yapmamız gerekiyor. Güneş yanığından koruyacak olacak ultraviyole B, ışığın yakmasını, renk artışını önlemek için de özel kimyasal maddeler, ultraviyole A kremler kullanılmalı. '30 mu 50 mi faktör alalım' diye tartışılıyor. Gerçekte 30 faktörün güneşten koruyucu özelliği yüzde 95 ise 50 faktörün koruyuculuğu yüzde 97'dir. Yani tamamen koruyan bir güneş kremi yoktur. Onun için fiziksel koruyucular önemli."

Yılmaz, güneşten koruduğu yönünde "yüceltilen" kremlerin iki saatte bir yenilenmemesi halinde bir anlamı kalmadığını, denize girdikten sonra da kremin yenilenmesini gerektiğini söyledi.

"FAKTÖR SAYISI ARTTIKÇA KİMYASAL ORANI DA ARTIYOR"

Piyasada çokça güneş kremi olduğunu ve renklenmeyi önlemek için ultraviyole A kremlerin tercih edilebileceğini ifade eden Yılmaz, "Onların 30 faktörlü olması yeterlidir. Türk toplumunun önemli bir kısmının deri tipi, iki ve üzeridir. Bundan dolayı sadece çok ciddi hastalığı olanlar 50 faktör kullanabilir" dedi.

"BİR SÜRÜ KİMYASALI YÜZÜNÜZE SÜRÜYORSUNUZ"

Kremlerin faktör sayısı arttıkça kullanılan kimyasalların da arttığını dile getiren Yılmaz, "Bir sürü kimyasal maddeyi yüzünüze sürüyorsunuz. Sürekli yüzünüzde kalıyor ve derideki sıyrıklardan, vücut o kimyasal maddelerle tanışıyor. Zaman içinde belki de onlara karşı reaksiyon gelişecek. Yani onların alerji yapma potansiyelleri var. Hiçbir güneşten koruyucu kimyasal, masum değildir" dedi.

"30 YAŞINDA KANSER OLMANIN NEDENİ BEBEKKEN, ÇOCUKKEN ALINAN GÜNEŞ"

Güneş kremlerinin her üç saatte bir yenilenmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Üç saatte bir yenilemek için her defasında makyajı silip, kremi sürmek gerekiyor. Bu yüzden fiziksel koruyucuları öneriyoruz" diyerek sözlerini şöyle tamamladı: "Bizim asıl derdimiz çocuklar ve bebeklerdir. Çünkü 30, 40'lı yaşlarda deri kanseri oluyorsak bu üç, beş, on yaşında aldığımız güneşin etkisiyle oluşuyor. Faturası daha sonraki yıllarda çıkıyor. O nedenle riskli yaş grubu elbette bebeklerdir. Tabii ki D vitamini için güneşlenmesi gerekiyor ama belirli bir ölçüde olması lazım. Güneş yanıklarına neden olmayacak şekilde güneşlendirmek gerekiyor. Bebekleri güneşe çıkarırken, kolunu bacağını gösterin ama mutlaka yüzünü, boynunu koruyun. Yüzümüz, kollarımız, boynumuz sürekli güneş alıyor ve erken yaşlanmaya neden oluyor."

Sayfa Yükleniyor...