39 yıllık vasiyet iki hayat kurtardı

Batman'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 77 yaşındaki Şaban Nergis'in 39 yıl önce vasiyet ettiği şekilde organlarının bağışlanması sonucu karaciğer ve böbrekleri 2 kişiye hayat verdi.

Anadolu Ajansı 17.12.2015 - 12:20

39 yıllık vasiyet iki hayat kurtardı

Batman'da hemşire kızı Emel Nergis'in yanında yaşayan Şaban Nergis'in, 20 gün önce beynine kan pıhtısı atması sonucu beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine 39 yıl önce yaptığı vasiyeti yerine getiren ailesi, Nergis'in organlarını bağışladı.

Nergis'in karaciğer ve böbrekleri Malatya ve Diyarbakır'daki hastalara nakledilmek üzere gönderildi. Nergis'in kızı Emel Nergis, gazetecilere yaptığı açıklamada, 32 yıl Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalıştıktan sonra gönüllü olarak Batman'a geldiklerini belirterek, babasıyla kentte yaşamaya başladıklarını söyledi.

Nergis, "Batman'ı çok sevdik. Babam burada gayet sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyordu. 20 gün önce beynine kan pıhtısı attı. Hastanede yoğun bakıma alındı. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organlarının tümü bağışlandı. Babamın vasiyeti üzerine organlarını bağışladık. Babam yaşlı olduğundan iki organı karaciğer ve böbrekleri iki hastaya hayat verdi. Malatya ve Diyarbakır'a organlar gönderildi. Bu nedenle çok mutluyuz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...