3D teknolojisiyle titanyumdan alın kemiği yapıldı

Kayseri'de beyin tümörü ameliyatı sonrası alın kemiğinde 7 santimetre açık meydana gelen hastanın kafatasındaki şekil bozukluğu, üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak hazırlanan titanyum implant ile düzeltildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.11.2016 - 18:02

3D teknolojisiyle titanyumdan alın kemiği yapıldı

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2006 yılında beynindeki tümör nedeniyle operasyon geçiren kadının kafatasında, alın kemiğindeki çökmeye bağlı şekil bozukluğu oluştu.

Hastanın muayenesinde, alın bölgesinde 7 santimetre kemik çökmesi, düzensizlik ve bazı bölgelerde tam kat kemik kaybı tespit edildi.

Yapılan tomografik incelemeler yardımıyla hastanın alın kemiğindeki şekil bozukluğunun tam şekli ve boyutları belirlendi.

3 D İLE HASTAYA ÖZEL TİTANYUM İMPLANT YAPILDI

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Opr. Dr. Yalçın Yontar, şu bilgileri aktardı:

"Üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak elde edilen hastanın kafatası örnekleri üzerinde, hastaya özgü titanyum implant elde edildi. Tamamen kliniğimizde geliştirilmiş bir teknik ile titanyum implantın hem alın kemiğindeki şekil bozukluğunu örtecek boyutlarda hem de alın bölgesine ait doğal kavisi verecek 3 boyutlu yapıda olması sağlandı. Gerçekleştirdiğimiz operasyon ile titanyum implantın alın kemiğine tespit işlemi gerçekleştirildi ve hastanın çökme öncesindeki alın kemiği anatomisine oldukça yakın bir sonuç elde edildi."

Sayfa Yükleniyor...