4 çocuktan biri alerjik

Avrupa Birliği Küresel Sağlık Durum Raporu’na göre Avrupa’da 10 yaşından küçük her 4 çocuktan biri alerjik hastalıklardan etkileniyor.

Haberler 09.04.2013 - 10:02

4 çocuktan biri alerjik

En çok 0-5 yaş arası çocukları etkileyen alerjiye; evdeki tozlar, uzun tüylü halılar, peluş oyuncaklar ve polenler neden olabiliyor. Polen alerjisi olanlar için bahar mevsimi ile aynı zamanda sıkıntılı günler de başlayabiliyor. Çocuk Göğüs Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay, özellikle çocuklarda bahara bağlı alerjik nezlenin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Bahar mevsiminin alerji teşhisini kolaylaştırdığını belirten Akçay, “Peş peşe hapşırmalar, nezle, gözlerde kaşınma ve sulanma, burun ve boğaz kaşınması, sık sık burun silinmesi ve tıkanması çocuklarda bahar mevsiminde oluyorsa ya da daha da artıyorsa alerjik nezle veya göz alerjisi olabilir. Alerji testlerinin doğru teknikle yapılması, yorumlanması önemlidir” dedi.

ALERJİYİ CİDDİYE ALIN!
Alerjik nezleyi önemsememenin büyük hata olacağını belirten Akçay, “Çünkü alerjik nezleli çocukların çoğunda birlikte astım da vardır. Ayrıca her beş çocuktan birinde astım gelişebilir. Alerjik nezlenin astıma çevirmemesi için önceden tedavi yapılması çok önemlidir. Alerjik nezle burun tıkanması yaparak gece uyku kalitesini bozar. Okul başarısı bu yüzden etkilenir. Çocuktaki sık sık nezle ve burun çekme sonucu sınıftaki ders başarısı etkilenebilir. Sosyal yönden de çocukta sıkıntıya neden olabilir. Ayrıca kulak iltihabına ve sinüzite ve geniz etinde büyümeye neden olur” bilgisini aktardı.

Doç. Dr. Ahmet Akçay, alerji testinin çocuk alerji uzmanı tarafından yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Sayfa Yükleniyor...