4 kişiden biri depresyonda

70'in üzerinde ülkeden bine yakın psikiyatrist İstanbul’da düzenlenen konferansta buluştu. Toplantıda depresyonun Türkiye ve dünyada yayılan ciddi bir sağlık problemi olduğunun altı çizildi.

Haberler - NTV Haber 10.06.2011 - 10:20

4 kişiden biri depresyonda

Türkiye seçimlere gün sayarken, Dünya Psikiyatri Başkanı Prof. Mario Maj, liderleri de sakinliğe davet etti.

Dünyada 500 milyon kişi ruh sağlığı sorunu ile mücadele ediyor. Her 4 kişiden biri de hayatının bir bölümünde depresyon geçiriyor. Kadınlar ise erkeklerden iki kat daha depresif.

Doç. Dr. Levent Küey, “Bütün dünyada depresyon şu anda kayba yol açması açısından ve ölümlerle ilişkisi açısından 4.sırada. 2020’de de bunun birinci ikinci sıraya çıkması bekleniyor” dedi.

Antidepresan kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini belirten Doç. Küey, “Antidepresanların yan etkileri olarak ağız kuruluğu, terleme, kabızlık gibi sorunlar sıralanabilir. Daha sonra geliştirilen 2.kuşak ilaçlarda kilo, iştah cinsel istekle ilgili sorunlar ortaya çıkabiliyor” diye konuştu.

SİYASİ GERİLİMLERE DİKKAT!
Dünya Psikiyatri Başkanı Prof. Dr. Mario Maj, genel seçim öncesinde meydanlarda artan tansiyon ile ilgili de liderlere tavsiye bulundu. Prof. Maj, “Rekabet çoksa negatif eğilimler de artıyor. Kuşkuculuk ya da megalomani yani kendini çok üstün görme gibi tavırlar ortaya çıkıyor. Çok hırslı ve provoke edici tavırlar toplumda da agresif eğilimler ortaya çıkarabilir. Sakin olmayı ve sükûneti korumayı tavsiye ederim ve ilerde tutamayacakları sözler vermemeliler çünkü bu toplumda güvensizlik yaratır” dedi.

Sayfa Yükleniyor...