40 beyin ölümü oldu, sadece 4'ü organ bağışında bulundu

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’nde 2013 yılında 40 kişinin beyin ölümü gerçekleşti ancak bunlardan sadece 4 tanesinde organ bağışı yapıldı.

Haberler - ntv.com.tr 29.12.2014 - 13:08

40 beyin ölümü oldu, sadece 4'ü organ bağışında bulundu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Böbrek Nakli Cerrahı Doç. Dr. Serdar Türkyılmaz, insanların organ bağışı ile ilgili bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

 “İnsanların organa ihtiyacı olmasa onları için organ bağışının pek bir önemi yok. Ne zaman bir organa ihtiyaç olursa o zaman onlar için önemli oluyor" diye konuşan Türkyılmaz, organ bağışı bilincinin artması gerektiğine dikkat çekti.

Özellikle kadavradan organ bağışına değinen Türkyılmaz, "Biz eğer insanları bilgilendirebilirsek böyle bir tedavi var, bu tedavide siz insanları yaşatabilirsiniz. Candan organ almak kolay belki ama hayatını kaybetmiş bir kişiden organ almak bizim için daha mantıklı. Hayatını kaybetmiş bir insanın organını almak her zaman daha revaçta olması gereken bir durum. Bilgilendirme yapıldıktan sonra geriye insanların vicdanları kalıyor. Vermek istemiyorsa onu da saygıyla karşılamak durumdayız. Bir insanın sevdiği biri ölüyor siz onun organını istiyorsunuz. İkisi aynı anda oluyor. Zor bir süreç. İnsanlara da hak vermek lazım. Bunun için kimseyi suçlayamazsınız. İnsanlar bilgilendikçe, olayın sonucunun güzel olduğu gördükçe daha çok bağış olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

"ORGAN BEKLEYEN HASTALAR ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDA"
Türkiye’de yılda 300 civarında beyin ölümünün gerçekleştiğini belirten Türkyılmaz, “Önceden beyin ölümü tanımız yoktu. O yüzden kadavra çıkmıyordu. Geçen yıl bizim hastanemizde 40 tane beyin ölümü oldu. Sadece 4 kişi organ bağışında bulundu. 40’ı birden bağış yapsaydı bizim hiç bekleyen hastamız olmazdı. Hepsine organ nakli yapmış olurduk. Böbrek hastaları biraz daha şanslı çünkü diyaliz gibi bir şansları var. Ama karaciğer yetmezliğinde olan bir hastanın hiçbir şansı yok, ölüm ve yaşam arasında oluyor” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...