Türkiye’de 3000’i aşkın AIDS hastası bulunduğunu belirten Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut bu rakamın, tespit edilmemiş vakalar nedeniyle buzdağının ancak görünen kısmı olduğunu söyledi.

AIDS’e yakalanmamanın tek yolunun korunmak olduğunu söyleyen Yakut, HIV/AIDS’in bulaşma yolları hakkında şunları aktardı:

"Kan yoluyla: Kontrolsüz kan nakli, daha önce kullanılmış şırınga, dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, dövme aletleri, makas, bıçak gibi kesici aletlerle hastalığa yakalanmak mümkün. Ayrıca adet kanı ve HIV taşıyıcısından nakledilen organlar da hastalığı bulaştırabilir.
Cinsel ilişkiyle: Tüm AIDS vakarının %80 – 85’inin korunmasız cinsel ilişki sonucunda meydana geldiği biliniyor. Cinsel ilişki sırasında vücut salgılarının alışverişi en önemli HIV bulaşma nedeni.
Anneden bebeğe geçiş: HIV taşıyıcısı annelerin hastalığı bebeklerine geçirme oranları %30’dur. Annenin tedavi gördüğü durumlarda bu oran %8’e inebiliyor. Emzirme sonucunda hastalığın bulaşma olasılığı düşük olsa bile AIDS hastası annelerin bebeklerini emzirmeleri önerilmez."

KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT
AIDS’in belirli bir sosyal grubun hastalığı olmadığını vurgulayan Op. Yakut, virüsün cins, ırk, renk, din ve yaş ayırt etmeksiniz herkese bulabileceğini söyledi. Yakut, HIV’e yakalanmamanın mümkün olduğunu ancak bunun için önlem almak gerektiğini vurguladı ve korunmak için şu önerilerde bulundu:
• Kan nakillerinde AIDS testi yapılmamış kan kesinlikle kullanılmamalı.
• Daha önce kullanılmış şırınga, dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, dövme aletleri, makas, bıçak gibi kesici aletleri kesinlikle kullanmayın. Bu tarz aletlerle size herhangi uygulama yapılmasına izin vermeyin.
• Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunun.

Op. Dr. Yasemin Yakut AIDS’in kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğuna ancak HIV bulaşı konusunda bilinçli olmanın önemine değindi, “AIDS ölümcül bir hastalık olmasına rağmen çevrenizde hastalığa yakalanmış kişilerden uzak durmanız gerekmez. HIV taşıyıcısı hastalığı elverdiğince normal hayatını sürdürebilir. Aynı şekilde kendisi ile birlikte yaşayan veya çalışan kişilerin de rutinlerini değiştirmesi gerekmez. AIDS, tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı, tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam, telefon, el sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, öpüşme, yiyecekler, içecekler veya çatal, kaşık, bardak, tabak gibi araç gereçlerle bulaşmaz. Ayrıca sinek ısırıklarının da hastalığı bulaştırmadığı biliniyor” dedi.