Eforlu EKG Testi'ni kalp damar hastalıklarının araştırılmasında kullandıklarını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Soner Demir, testin, kalp damar hastalıklarını yakalamak ve hastalara verilen ilaçların etkinliğinin tespit etmek amacıyla yapıldığını söyledi.

Koşu testinin özellikle göğüs ağrısı şikayeti olanlarda ve risk faktörü bulunanlarda yararlı olduğunu belirten Demir, “Ailesinde erken yaşta kalp hastalığı bulunanlar, diyabet hastaları, sigara içenler, yüksek kolesterol, tansiyon bu gibi risk faktörü olanlarda koşu testi daha önem kazanmaktadır. Amacımız hastalarda var olan damar tıkanıklığını bu koşu testi sayesinde ortaya çıkarmak, gerekli tedbirleri almak ve tedavileri uygulamak” dedi.

40 YAŞINDAN SONRE EN AZ BİR KEZ EFORLU EKG TESTİ YAPTIRIN

Testin en önemli fonksiyonunun damar hastalığı olan bireyleri saptamak olduğunu kaydeden Demir, “Hastaların göğsünde ağrılar, yanmalar olabilir. Yürürken, merdiven çıkarken sıkışmalar, göğsünden baskılar olabilir. Bu ağrılar kola, sırta, bele, çeneye vurabilir. Bunlar kalp damar tıkanıklığının bulgularıdır. Belli bir yaş üzerinde ortalama 40 yaşın üzerinde belli aralıklarla herkese yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ailesinde erken yaşta kalp hastalığı ve şeker hastalığı olan bireyler her yıl düzenli olarak koşu testi yaptırmayı öneriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Dr. Demir testin yapılışını ise şöyle anlattı: “Eforlu EGK'de, motorlu dönen bir bant üzerinde hastalarımızı çıkartıyoruz. Belirli bir hız ve eğimde yürütmeye başlıyoruz. Daha sonra hızlı tempo yürümeye başlatıyoruz. Her 3 dakikada bir eğim ve hız artıyor. Testin sonuna doğru koşar adım şeklinde testimize devam ediyoruz. Maksimal hedef kalp hızının yüzde 85’ine ulaştığımızda ya da hastanın şikayeti olduğunda testimizi sonlandırıyoruz.”

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler