45 günlük bebekten 300 gram kist alındı!

Mersin'de dünyaya gelen Muhammed Ali Adakoğlu adlı bebeğin karın boşluğundan, laparoskopik (kapalı) ameliyatla 10 santim uzunluğunda ve 300 gram ağırlığında kist çıkarıldı.

İHA 22.08.2016 - 13:45 | Son Güncelleme : 22.08.2016 - 14:01

45 günlük bebekten 300 gram kist alındı!
Arşiv

Umut-Belkız Adakoğlu çiftinin 3'üncü çocuğu olan Muhammed Ali, 1 Temmuz'da dünyaya geldi. Minik bebeğin muayenesini yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Kaleli Babaoğlu, su fıtığı ve kasık fıtığı belirledi. Muhammed Ali'nin fıtık ameliyatı ileri bir tarihe planlandı. Ancak yaklaşık bir ay sonra bebeğin sık sık kusmaya başlaması, annesinin dikkatini çekti. 

KAPALI AMELİYAT İLE KİST ALINDI

Muhammed Ali'yi yeniden muayene eden Dr. Babaoğlu, sıra dışı bir durum olduğunu anlayınca ultrason çektirdi. Ultrason sonuçlarında, bebeğin karın boşluğunda hızla bir kistin geliştiği görüldü. Bunun üzerine Küçük Muhammed Ali, henüz 45 günlükken Çocuk Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cemal Parlakgümüş tarafından ameliyata alındı. Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatla, 10 santim uzunluğunda, 300 gram ağırlığındaki kist çıkarıldı. Ameliyatta, minik çocuğun su fıtığı ve kasık fıtığı ameliyatları da yapıldı.

Umut-Belkız Adakoğlu çifti ve çocukları Muhammed Ali.
Umut-Belkız Adakoğlu çifti ve çocukları Muhammed Ali.

"KÖTÜ HUYLU TÜMÖRE DÖNÜŞEBİLİR"

Yrd. Doç. Dr. Cemal Parlakgümüş, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi: "Bu türden bir kist, çocuk cerrahisinde nadir görülen bir durumdur. Mezenter adı verilen bağırsakların kan ve lenf damarlarını barındıran yağlı bir dokunun içinde bulundukları için mezenter kisti adı verilmektedir. Bu kistler genellikle gerilemezler, büyüme gösterebilirler. Barsak tıkanıklıklarına yol açabilirler. Kötü huylu tümörlere de dönüşebilirler. Tanı konulduktan sonra çıkarılmaları gerekir. Bu hastada biz bebeğin göbek bölgesinden 1 santim delik açarak laparoskopik yöntemle kisti çıkardık. 1 günde taburcu ettik."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...