49 dakikada 8 ameliyat

İzmir'de 8 kişiyi kör eden katarak ameliyatıyla ilgili bilirkişi raporu doktoru hatalı buldu. Rapora göre, operasyonları yapan Doktor Gökhan Kerci, 8 hastasını tam 49 dakikada ameliyat etti.

NTV Haber 05.10.2011 - 09:45

49 dakikada 8 ameliyat

Bilirkişi raporuna göre, operasyonlar sırasında tek bir hastada kullanılması gereken ameliyat malzemeleri 8 hastada birden kullanıldı ve aletler dezenfekte edilmedi. Bilirkişi heyeti hastaların ameliyata üzerlerindeki kıyafetlerle alındığını da saptadı.

İzmir'de ocak ayında 8 kişinin katarakt ameliyatıyla ilgili bilirkişi raporu, doktor hatası olarak çıktı. Bilirkişi, hastaların her birinin 3 ile 9 dakika arasında ameliyat edilmesini de hatalar arasında saydı.

Ameliyat görüntülerini inceleyen bilirkişi heyeti, Doktor Gökhan Kerci'nin ameliyatta kullandığı malzemenin de insan sağlığına zarar verdiğini ortaya koydu.

Bilirkişi raporuna göre doktor, 8 hasta için de tek ameliyat malzemesi kullandı, sterilizasyona da dikkat edilmedi, hastalar ameliyathaneye gündelik kıyafetleriyle alındı.

DOKTORUN KADEME İLERLEMESİ DURDURULDU
Olayın ardından 8 hastanın ameliyatta kullanılan solüsyonun bozuk olması nedeniyle görme yetilerini kaybettikleri iddiası gündemdeydi. Ancak bilirkişi raporunda bu iddiaya da itiraz edildi. Raporda, yıkama solüsyonlarında yapılan incelemelerde herhangi bir mikrobik üremeye rastlanmadığı belirtildi.

Doktor Gökhan Kerci'nin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ederek hastaların görme yetilerini kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

Teftiş kurulu da Kerci hakkında kademe ilerlemesinin durdurulmasına ve il içinde başka bir birimde görevlendirilmesine karar verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...