5 aylık bebeğe kalp operasyonu

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü'nde, doğuştan kalbinde iki delik bulunan 5 aylık bebek, ameliyatsız yöntemle tedavi edildi.

Anadolu Ajansı 06.01.2015 - 12:41

5 aylık bebeğe kalp operasyonu

ERÜ Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Narin, yaptığı yazılı açıklamada, Aydoğdu'nun gelişme geriliğinin yanı sıra hem kalbinde hem de diğer organlarında sorun olduğunu belirtti.

Çocuğun böbreklerinde de taşlar ortaya çıktığını anlatan Narin, şunları kaydetti: "Kalpteki delikleri iki yöntemle kapatmamız mümkündü. Biri açık ameliyat, diğeri ise kapalı yöntemle. Kalpteki delikleri açık ameliyatla kapatsaydık hem gelişme geriliği hem de diğer sorunlar daha ciddi sıkıntılara neden olabilecekti. Sonunda kalbin iki karıncık arasında bulunan delik ve kalbin iki kulakçık arasında bulunan orta boydaki deliği cerrahiye gitmeden, hibrid yöntem desteği de almadan kasıktan girerek kapattık. Çok riskli ve zor işlemdi. Çünkü kalbin iki karıncık arasında bulunan VSD denilen deliği, genelde 3 yaşından sonra kapatırız. Kalpte konum itibariyle bu delikler tehlikeli yerdedir. Dolayısıyla riski fazladır. Bu riskleri minimale indirdik. Hata olmadı. Çocuk şu an oldukça sağlıklı. Hastanemizden birkaç gün içerisinde taburcu edeceğiz."

Narin, bu operasyonun Türkiye'de iki karıncık arasındaki deliğin ameliyatsız yöntemle kapatıldığı en küçük yaştaki hasta olması nedeniyle önem taşıdığını belirtirken, dünyada da nadir vakalardan biri olabileceğini bildirdi.

Bebeğin babaannesi Semiha Aydoğdu ise başarılı bir operasyonla torununu sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...