Bir elektrik dağıtım şirketinde çalışan Karabuğa, 22 Eylül Perşembe günü Denizli'nin Sarayköy ilçesinde, elektrik direğinde çalışma yaptığı sırada akıma kapılarak yaralandı.

Hastaneye kaldırıldıktan 13 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen Karabuğa'nın organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Opr. Dr. Sami Cebelli, Karabuğa'nın, 13 gün süren uğraşlarına rağmen kurtarılamadığını belirtti.

Hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından yaptıkları görüşme sonucunda, ailesinin Karabuğa'nın organlarını bağışlama kararı aldığını anlatan Cebeli, ''Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden gelen organ nakli ekibi tarafından Karabuğa'nın böbrekleri, karaciğeri ve kalp kapakçıkları başarılı bir operasyonla alındı. Alınan organlar İzmir'de 5 kişiye hayat verecek'' dedi.

ORGAN BAĞIŞINDA UMUT VEREN GELİŞME
Organ bağışında son dönemde bir artış yaşandığını, ancak hala organ bağışında istenilen düzeyde olunmadığını kaydeden Cebeli, ''Bu artışın önümüzdeki yıllarda istenilen seviyelere çıkacağını ümit ediyorum. Denizli Devlet Hastanesi'nde bu yıl beyin ölümü gerçekleşen 17 hastamızdan 7'sinin ailesi, yakınlarının organlarını bağışladı. Bu sayı ilerleyen günlerde daha da artacaktır'' diye konuştu.

''BUNDAN DAHA HAYIRLI BİR ŞEY VAR MI?''
Alim Karabuğa'nın babası Şevket Karabuğa ise oğullarını kaybederek büyük bir acı yaşadıklarını, bu acıyı onun organları ile başkalarına yaşam hakkı tanıyarak azaltmak istediklerini söyledi. Karabuğa, ''Bundan daha hayırlı bir şey var mı? Sağlığına kavuşmak için umutla bekleyen insanlara yardımcı olmak istedik'' dedi.

Acılı baba, oğlunun organlarının nakledileceği kişilerin kimliklerini bilmediklerini, ancak onları da artık evladı olarak kabul ettiğini söyledi.