5 yaşındaki Melike umut oldu

Batman'da beyin ölümü gerçekleşen 5 yaşındaki Melike Akıncı'nın, bağışlanan iki böbreği ve karaciğeri ile organ bekleyen hastalara hayat verecek.

Anadolu Ajansı 29.11.2011 - 10:11

5 yaşındaki Melike umut oldu

Batman'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesi tarafından organları bağışlanan minik Melike için Malatya'dan yola çıkan üç kişilik ekip, 4 saat süren bir operasyonun ardından karaciğer ve böbreklerle İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine döndü.

Organları almak için Batman'a giden ekibin başında bulunan Doç. Dr. Mehmet Yaman, ailenin organ bağış kararını ''kahramanlık'' olarak değerlendirdi. Bağışın Batman'da belki de ilk bağış olduğunu dile getiren Yaman, alınan organların 2 hastaya nakledileceğini söyledi.

Böbreklerin ikisinin de bir hastaya nakledileceğine işaret eden Yaman, şöyle konuştu:

''Merkezimizde organ bekleyen hastalardan uygun olanlara nakil gerçekleştirilecek. Karaciğer bir hastaya böbrekler de başka bir hastaya nakledilecek. Böbrekler henüz gelişimini tamamlamadığından her ikisini de aynı hastaya nakledeceğiz. Ailenin bağış kararı bizim için çok önemli. Batman'da sanırım ilk bağış oldu. Ailenin kararı bir kahramanlık örneğidir. Ekibimizde bulunan Doç. Dr. Fatih Özdemir ve Organ Bağış Bölge Koordinatörü Hatice Gündüz ile buradan hemen yola çıkarak, bir operasyon sonucunda organları aldık.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...