"6 yaşında evlenebilir anlayışına tepkimizi koyarız"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın "6 yaşındaki çocuğun evlenebileceği" yönündeki sözleriyle ilgili, "Böyle bir anlayışın kim sahipleniyorsa ona tepkimizi toplum olarak koyarız" dedi.

Anadolu Ajansı 16.01.2015 - 16:15

"6 yaşında evlenebilir anlayışına tepkimizi koyarız"

Mehmet Müezzinoğlu, bakanlık tarafından düzenlenen "Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı" için gittiği Antalya'da, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın "6 yaşındaki çocuğun evlenebileceği" yönündeki sözlerine bir kez daha tepki gösterdi. 

"TÜKÜRÜĞÜNDE BOĞULSUN AÇIKLAMASI

Çeşitli inceleme ve temaslarda bulunan Bakan Müezzinoğlu'na, bir gazeteci; Sosyal Doku Vakfı Başkanı Yıldız'ın "6 yaşındaki çocukların evlenebileceği" yönündeki görüşüne, "Toplum tükürüğünde boğsun" şeklinde açıklama yapmasının yansımalarını sordu.

6 yaşındaki bir çocuğun evlenmesini teşvik eden bir anlayışı kimsenin tasvip edemeyeceğini vurgulayan ve dün kendisine soru yöneltildiğinde açıklamayı kimin yaptığına ilişkin herhangi bir fikri olmadığını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"İnsani değerleri olan, inanç değerleri olan, anne baba değerleri ve duygusu olan hiç kimse bunu tasvip etmez, tepkisini koyar. Bu tepki, bir tükrük kelimesi, yani bir tavırdır. 6 yaşında, 8 yaşında bir çocuğun evlenmesini teşvik etme anlayışı... Dolayısıyla benim bu anlayışa karşı söylediğim bir cümle. Herhangi bir şahsı, herhangi bir muhatabı, kim olduğunu da zaten o soruyu aldığımda bilmediğim bir şey. Böyle bir anlayışı kim sahipleniyorsa ona tepkimizi toplum olarak koyarız. Akil bali olmayan, reşit olmayan bir evlilik teşviki farklı felaketlere sebep olur."

"YAŞAR KEMAL'E ACİL ŞİFA DİLİYORUM"

Müezzinoğlu, önceki gün akciğer enfeksiyonu ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedaviye alınan Yaşar Kemal'in sağlık durumu hakkında da bilgi verdi.

Yaşar Kemal'in hastaneye geldiği güne göre akciğerdeki enfeksiyon ve genel durumu açısından biraz daha iyi olduğunu anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Yaşar Kemal'in gerek yaşı, gerekse sağlık problemleri nedeniyle çok yönlü sağlık sorunları var. Yoğun bakım koşulları her zaman risk taşır. Şu anda akciğer enfeksiyonu açısından tedavisinin iyi gittiğine sevinirken, bir iki saat sonra farklı bir sorunun olmayacağı anlamına gelmez. İyi bir ekip var, dinamik bir hoca ekibiyle Çapa Tıp Fakültesi yoğun bakımında takibi ve tedavisi yapılıyor. Arzumuz bir an önce sağlığına kavuşması ve yine üretkenliğine devam edebilmesidir. Acil şifalar diliyorum."

Sayfa Yükleniyor...