600 gram doğdu, 4 ameliyatla hayata tutundu

Eskişehir'de, 23 haftalıkken 600 gram olarak dünyaya gelen Tunahan bebek, geçirdiği 4 ameliyat sonucunda hayata tutundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.11.2016 - 11:34 | Son Güncelleme : 04.11.2016 - 11:35

600 gram doğdu, 4 ameliyatla hayata tutundu

Eskişehir'de, anne karnında henüz 6 aylık bile değilken 600 gram ağırlığında dünyaya gelen Tunahan bebek, bağırsaklarındaki sorunlar nedeniyle geçirdiği 4 ameliyatla hayata tutunarak ailesini sevindirdi.

Ameliyatları gerçekleştiren Eskişehir Devlet Hastanesi çocuk cerrahi uzmanı Dr. Mehmet Çiftçi, önceden 32 haftanın altında doğan bebeklerin bağırsaklarındaki problemler nedeniyle yaşama oranlarının çok düşük olduğunu aktardı. 

Yarım kilodan biraz fazla ağırlığıyla 23 haftalıkken 7 Nisan'da dünyaya gelen Tunahan bebeğin 4. ameliyatını gerçekleştirdiklerini, bebeğin 4 kilogram ağırlığında ve sağlıklı olduğunu belirten Çiftçi, "Bir ameliyatını doğduktan sonraki ilk hafta içinde gerçekleştirdik. İnce bağırsaklarının tamamında ciddi bir dolaşım bozukluğu vardı. Biz bu hastalık süresince bağırsakları devre dışı bırakarak tedavi yöntemimizi tamamladık" dedi.

BEBEĞİN SAĞLIK DURUMU İYİ

Çiftçi, gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde bu tarz erken doğumlarda hastane olarak başarılı sonuçlar aldıklarını dile getirerek, "Bebeğimiz şu an yaklaşık 7 aylık ve gayet sağlıklı bir durumda. Elbette teknolojinin ve imkanların gelişmesiyle yetişen doktorların da önemi büyük" diye konuştu.

Tunahan bebeğin annesi Seval Uzun da "Şimdi bebeğim 6 aylık ve 4 kilogram ağırlığında. Kucağımda çok şükür. Doktorumuz Mehmet bey ne zaman arasak hep yanımızda oldu. Bütün hastane personellerine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...