7 ilde çocuk felci aşı kampanyası

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, 7 ili kapsayan çocuk felci aşısı kampanyasını Gaziantep'ten başlattı.

Anadolu Ajansı 18.11.2013 - 14:29

7 ilde çocuk felci aşı kampanyası

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, dünya gelenide çocuk felci vakalarında yüzde 99,9'luk azalma olduğunu belirtti. Virüsün Afganistan, Pakistan ve Nijerya'da dolaşımının devam ettiğini anımsatan Torunoğlu, "Ülkemizde ise Ağrı'da 15 yıl önce görülen son vakadan bu tarafa yeni çocuk felci vakamız bulunmamaktadır" dedi.

Özellikle 1995-2004'te yaygın aşı kampanyası düzenlediklerini aktaran Torunoğlu, şunları kaydetti: "Yılda dört tur şeklinde bu kampanyalar gerçekleştirildi. Ülkemiz, rutin aşılama kampanyalarında çok başarılı. Yani her yüz çocuktan 97'sini aşılıyoruz. Dolayısıyla Türkiye'de çocuk felcinin görülmesi oldukça az. Ama komşumuzda yaşanan süreç nedeniyle ülkemiz virüs tehdidi altında. Risk altındaki gruplar ise 5 yaş altındaki çocuklar. Bütün bu verileri alt alta koyduğumuzda bu kampanyanın hedefi ortaya çıkmış oluyor."

Torunoğlu, Suriye'deki 13 çocukta bu virüse rastlanıldığını açıkladı. Virüsün yayılma riskine karşı önlem almak için çalışma başlattıklarını dile getiren Torunoğlu, "Bilim kurulumuzu topladık ve olabilecek muhtemel yayılmayı engellemek amacıyla bazı tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bu olayın Suriye'deki yaygınlığı konusunda elimizde yeterli bilgi mevcut değil, dolayısıyla bunun çok daha yayılmış olabileceği riskiyle de karşı karşıyayız" diye konuştu.

"AŞI KAMPANYASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"
Torunoğlu, Suriye sınırına yakın 7 ilde 1 milyon, diğer kentlerde ise 500 bin 5 yaş altındaki çocuğa iki kez aşı yapılacağını çalışmada ise 4 bin sağlık çalışanının görev yapacağını dile getirdi.

Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen ise Sağlık Bakanlığı koordinesinde yapılacak aşılama çalışmasının tedbir amaçlı olduğunu söyledi.

UNİCEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban da aşı kampanyasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...