7 kişiden biri KOAH hastası

Ülkeden ülkeye değişmekle beraber KOAH'ın dünyada görülme oranı yüzde 10 ila 15 arasında. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Mecit Süerdem'e göre, dünyada 40 yaş üstündeki her 7-8 kişiden biri KOAH hastası.

Anadolu Ajansı 16.02.2016 - 13:13

7 kişiden biri KOAH hastası

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem, KOAH'ın akciğerdeki nefes borularını tıkayan bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Hastalığın temel nedenlerinden birinin sigara kullanımı olduğunu ifade eden Süerdem, odun, kömür ve tezek yakılmasından oluşan biyoyakıt dumanının solunmasının da hastalığa yol açtığını dile getirdi.

EN ÖNEMLİ ŞİKAYET, NEFES DARLIĞI

Süerdem, KOAH'ın dünyada sık görülen hastalıklar arasında bulunduğunu vurgulayarak, "KOAH'ın, dünyada en sık üçüncü ölüm nedeni olduğunu biliyoruz. En önemli şikayet, nefes darlığı. Bu durum zaman içerisinde oldukça yavaş ilerliyor ve hastalar durumu fark etmiyor. İlk KOAH teşhisi konulduğu zaman ise akciğer fonksiyonlarının önemli bir kısmı kaybolmuş oluyor" dedi.

KOAH'ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu aktaran Süerdem, erken teşhisin son derece önemli olduğunu vurguladı.

"YILDA BİR KEZ SOLUNUM TESTİ YAPTIRILMALI"

Süerdem, hastalığın erken teşhisi için risk faktörlerine sahip kişilerin solunum testi yaptırmaları gerektiğine işaret ederek, "Solunum testi basit bir testtir. Sigara bağımlılarının, hatta nefes darlığı şikayeti olan 40 yaş üstündeki tüm kişilerin yılda bir kez soluk testi yaptırması erken teşhis konulması için çok önemli" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...