Ameliyatı, daha önce dört kez yüz nakli operasyonu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan yapıyor.

Kırklareli'nin Karahamza köyünde yaşayan 22 yaşındaki Recep Kaya, 9 yıl önce babasına ait av tüfeğiyle oyun oynadığı sırada silahın ateş alması sonucu yüzünden yaralandı. Yüzünde kısmi deformasyon oluşan Kaya, bu sürede 40'a yakın ameliyat geçirdi. Kaya, 21 Ocak 2012 tarihinde Uğur Acar'a Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatının yapılmasıyla, nakil olmak için Akdeniz Üniversitesi Hastanesine başvurdu.

Yüz nakli ameliyatlarının haberlerini ilgiyle ve umutla izleyen Kaya, Akdeniz Üniversitesinden gelecek mutlu haberi beklemeye başladı. Kaya, yüz nakli için haber beklerken, Bodrum'da 24 Eylül'de geçirdiği beyin kanaması sonrası sevk edildiği İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen siyahi İngiliz vatandaşı Nathan Dean Anderson'un yüzü bağışlandı. Nakil, Kompozit Doku Nakli Mevzuatı gereği alıcı ve verici arasında ten rengi uyumu aranması şartına uymadığı için gerçekleşemedi. Kaya bunun üzerine evine dönerek yeniden beklemeye başladı.

YENİ YILA YENİ YÜZÜYLE GİRECEK
Edirne'de zehirlenme sonucu beyin ölümü gerçekleşen Ali Emre Küçük'ün yüzü, ailesi tarafından bağışlandı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden gelen telefonla umutlanan Kaya, nakil olmak için bugün 03.30 sıralarında Antalya'ya geldi. Kaya, kendisini bekleyen gazetecilere, çok mutlu olduğunu, yeni yıla yeni bir yüzle girmenin heyecanını yaşadığını söyledi.

Ameliyatı gerçekleştirecek Prof. Dr. Ömer Özkan da Edirne'ye giderek, bağışlanan yüzü operasyonla çıkardı. Recep Kaya'nın yüzünü de Prof. Dr. Ömer Özkan'ın eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan nakile hazırladı. Bugün Antalya'ya gelen Prof. Dr. Ömer Özkan, saat 12.30 sıralarında yüz nakli operasyonuna başladı. Operasyon halen sürüyor.

TÜRKİYE'NİN YÜZ NAKLİ SERÜVENİ
Dünyada Fransa'dan sonra en fazla yüz naklinin yapıldığı Türkiye'nin yüz nakli macerası, 21 Ocak 2012 tarihinde başlamıştı. Uşak'ta intihar eden Ahmet Kaya'nın yüzünün ailesi tarafından bağışlanmasının ardından Kaya'dan alınan yüz, Türkiye ve dünyada ses getiren bir ameliyatla Manavgat ilçesi Gebece köyünde yaşayan ve 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzü yanan Uğur Acar'a nakledilmişti. Başarılı geçen ameliyatın ardından Acar, Türk ve dünya basınının ilgi odağı olmuştu.

Türkiye'nin ikinci yüz nakli, Hacettepe Üniversitesinde Cengiz Gül'e, üçüncü yüz nakli Gazi Üniversitesinde Hatice Nergis'e, dördüncü yüz nakli Akdeniz Üniversitesinde Turan Çolak'a, beşinci yüz nakli Akdeniz Üniversitesi'nde Recep Sert'e, altıncı yüz nakli de Salih Üslün'e gerçekleştirilmişti.