Türkiye'nin 6. yüz nakli operasyonu, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tamamlandı.

İlişkili Haberler


Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı özel hastanede beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesi tarafından organları bağışlanan 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın yüzü, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından, 54 yaşındaki Salih Üslün'e nakledildi.

Türkiye'de yüz nakli yapılan en yaşlı kişi olan Salih Üslün, kendinden 23 yaş daha genç görünecek.

Dünyanın üçüncü tam yüz nakli olan operasyon, Türkiye'de saçlı deri ile dilin de nakledildiği ilk ameliyat olma özelliğini taşıyor.

Bu nedenle daha öncekilere göre daha kapsamlı bir operasyon yapıldı. 8 saat süren bir operasyonla donörden alınan yüz, yine 8 saat süren operasyonla Salih Üslün'e nakledildi.

Operasyonun ardından açıklama yapan Prof. Dr. Özkan, ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi.

'YÜZ TAM OTURDU'
Özkan, yüzün beklediğinden de güzel olduğunu belirterek, "Yüz tam oturdu. Bu hasta diğer yüz nakillerine göre yüzü en kötü olan hastaydı. Yaptığım en komplike yüz nakillerinden biri oldu. Ekip olarak çok yorulduk ama mutluyuz" şeklinde konuştu.

'4 TAM YÜZ NAKLİ GERÇEKLEŞTİREN BAŞKA ÜLKE YOK'
Prof. Dr. Ömer Özkan, "Dünyada alt ve üst çene naklinin yapıldığı 4 tam yüz nakli gerçekleştiren başka ülke yok" dedi.

Türkiye'nin 6. yüz nakli ameliyatının ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde düzenlenen basın toplantısına, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, ameliyatı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ömer Özkan, Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sinan Tozoğlu katıldı.

'KOZMETİK OLARAK GÜZEL BİR YÜZ OLACAK'
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, kendilerine imkan veren Akdeniz Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı'na teşekkür etti. Özkan, ameliyatın oldukça zevkli ve güzel geçtiğini söyledi.

Bağış yapan, bir çok insana hayat ve umut kaynağı olan verici ailesine teşekkür eden Özkan, "Alıcı açısından oldukça güzel bir ameliyat oldu. Yapılan işlemler nedeniyle diğer yüz nakillerine göre biraz uzun sürdü. Nakil oldukça başarılı geçti. Hasta en yakın sürede sağlığına inşallah kavuşacak" dedi.

SAÇ DA NAKLEDİLDİ
Ameliyatın diğer nakillere göre daha komplike olduğuna dikkati çeken Özkan, "Yüzü daha genç görünecek. Yaşlı görünmesinden daha iyi. Hasta için güzel görünümü dışında fonksiyonel olması çok önemli. Bu hasta katı yiyemiyor, konuşamıyor ve sosyal toplumdan kaçınıyor. Kozmetik olarak güzel bir yüz olacak. Alıcının saçı da yok. Biz saç da naklettik" diye konuştu.

Türkiye'nin yüz naklindeki başarısına da işaret eden Prof. Dr. Özkan, "Fransa'da 9 yüz nakli yapıldı. Bunlardan 2-3 tanesi tam yüz nakliydi. Bu bir yarış değil ama onların yaptığı kadar biz de bunları yapabiliyoruz. Dünyada alt ve üst çene naklinin yapıldığı 4 tam yüz nakli gerçekleştiren başka ülke yok" ifadesini kullandı.

Öte yandan yüzü bağışlanan Muhittin Turan'ın 6-7 ay önce saç ektirdiğini ve nakledilen saç derisinin bu ekili saçlar olduğu bildirildi.

OPERASYON SÜRECİ
Türkiye'nin 6. yüz nakli ameliyatı Muhittin Turan'ın yüzünün Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından 8 saat süren operasyonla alınarak Akdeniz Üniversitesi'ne getirilmesiyle başladı.

2 gün önce motosikletiyle kaza yapan ve dün kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın organlarının ve yüzünün ailesi tarafından bağışlanmasının ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekontsrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ömer Özkan, Özel Medstar Antalya Hastanesi'ne geldi. Özkan, yüzü almak için dün gece 23.00'te ekibiyle operasyona başladı. Yaklaşık 8 saat süren operasyonla Turan'ın tüm saçlı derisi, göz kapakları, alt ve üst çene, burun, dilin yarısı başarıyla alındı.

Yüzü alan Özkan, 07.15 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldi. Özkan, burada kendisini bekleyen gazetecilere "Her şey gayet yolunda" dedi. Yüz nakli ameliyatı saat 07.30 sıralarında başladı.

Bu sırada Ömer Özkan'ın 9 aylık hamile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan da 54 yaşındaki Salih Üslün'ün yüzünü nakil için hazırladı. 5 yıl önce samanlığında fareyi av tüfeğiyle vurmak isterken yerden seken saçmaların yüzünü parçaladığı Üslün'ün yüzü de 5 saatlik operasyon ile hazırlandı.

Öte yandan Muhittin Turan'ın kalbinin Akdeniz Üniversitesi'nde Ahmet Arı isimli bir vatandaşa nakledileceği bildirildi. Turan'ın bir böbreğinin Konya'da diğer böbreğinin Akdeniz Üniversitesi'nde, akciğerinin İstanbul'da karaciğerinin ise Malatya'daki ismi henüz belirlenmeyen hastalara nakledileceği bildirildi.

TÜRKİYE'NİN YÜZ NAKLİ SERÜVENİ
Dünya'da Fransa'dan sonra en fazla yüz naklinin yapıldığı Türkiye'nin yüz nakli macerası 21 Ocak 2012 tarihinde başlamıştı. Uşak'ta intihar eden Ahmet Kaya'nın yüzünün ailesi tarafından bağışlanmasının ardından Kaya'dan alınan yüz Türkiye ve dünyada ses getiren bir ameliyatla Manavgat ilçesi Gebece köyünde yaşayan ve 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzü yanan Uğur Acar'a nakledildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından Acar, Türk ve dünya basının ilgi odağı oldu.

Türkiye'nin ikinci yüz nakli ameliyatı Hacettepe Üniversitesinde Cengiz Gül'e, üçüncü yüz nakli ameliyatı Gazi Üniversitesinde Hatice Nergis'e, dördüncü yüz nakli ise yine Akdeniz Üniversitesinde Turan Çolak'a yapılmıştı.Türkiye'nin 5. yüz nakli ise 35 gün önce yine Akdeniz Üniversitesi'nde Recep Sert'e yapılmıştı. Sakalları çıkan Sert'in tedavisi ise Akdeniz Üniversitesi'nde sürüyor.