80 milyon Euro'luk mücevher soygunu

Paris'in göbeğinde tabanca ve el bombalarıyla yapılan soygunun failleri 6 ayda yakayı ele verdi. 25 zanlı ve mücevherler ele geçirildi...

23.06.2009 - 10:40

80 milyon Euro'luk mücevher soygunu

Fransız polisi, aralarında kuyumcuda çalışan bir güvenlik görevlisi ile tanınmış birkaç gangsterin de olduğu 25 kişinin soruşturma altında olduğunu açıkladı.

Bu kişilerin, soygunda ya da soygun hazırlığında yer almak, mücevherlerin satılması girişimine yardımcı olmak gibi eylemlerle suçlandıkları kaydedildi.

Aralarında kadınların da olduğu zanlıların 22 ila 67 yaşları arasında oldukları ve baskınlarda yüz binlerce nakit euro ile silahların da ele geçirildiği bildirildi.

Soyguncuların, Fransa'nın elit tabakasına mensup birçok ünlü ile görüştüğü, aralarında Harry Winston kuyumculuğun bir güvenlik görevlisinin de bulunduğu kişilerden soygun için yardım aldıkları belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Michèle Alliot-Marie, Fransa'daki en büyük mücevher hırsızlığını aydınlatan operasyonda yer alan polisleri kutladı.

ÜNLÜ MÜŞTERİLER

Harry Winston'ın müşterileri arasında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, şarkıcı Madonna ve aktrisler Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson gibi ünlü isimler yer alıyor.

Fransa tarihinin en yüksek değerdeki mücevher soygununda, bir kısmı kadın kılığındaki soyguncular, Paris'in Montaigne Caddesi'nde bulunan Harry Winston kuyumcu zincirine bağlı mağazayı tabancalar ve el bombalarıyla basmışlar, soyguncular 80 milyon euro değerindeki mücevherleri alarak kayıplara karışmayı başarmışlardı.

Lloyd sigorta kuruluşu, soyguncuların yakalanmasını sağlayacak ihbara 1 milyon dolar ile ödüllendirileceğini duyurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...