85 dişi vardı, 58'i çekildi

Göz çukurlarına kadar 85 dişi bulunan Mesut Küskü, 2 yılda 6 operasyon geçirdi ve dişlerinden 58'ini çektirerek sağlığına kavuşabildi.

iki-yilda-58-disi-cekildi-642x320

85 dişi bulunan ve bu nedenle sadece çorbayla beslenen Mesut Küskü, fazla dişlerinden kurtularak rahat bir nefes aldı. Sosyal hayatta da ciddi zorluklar yaşayan Küskü, 2 yıl süren tedavi sonucunda sağlığına kavuştu.

Dentram Diş Klinikleri'nden yapılan açıklamaya göre, göz çukurlarına kadar 85 dişi bulunan ve başvurduğu doktorların "dişlerin düzelmez, ameliyat olursan ölürsün" cevabını alan Küskü, çare aramaya devam etti.

Küskü, son olarak Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın'a başvurdu. 2 yıl içinde 2'si genel anestezi olmak üzere 6 operasyon geçiren Küskü'nün tedavisini ücretsiz üstlenen Prof. Dr. Yalçın, "Mesut'un yüzünde, çekilen dişlerinden dolayı çöküntüler olmaması için kendi kanından ayrıştırılan kök hücreler, iyileşmeyi sağlayan hücreler ve hormonlar tekrar yüzüne enjekte edildi. İmplantların konulabilmesi için çene kemiği kalınlaştırıldı. Yaklaşık bir yılın sonunda diş çektirmiş normal bir hasta haline getirilen Küskü'nün çenesine, tedavi sonunda implantlar yerleştirildi ve son olarak protezleri konuldu" bilgisini verdi.

"LİTERATÜRE GEÇEBİLECEK BİR VAKA"

Meslek hayatı boyunca ağzında bu kadar çok dişi olan vaka görmediğini anlatan Yalçın, diş hekimliği literatürüne geçmesi gereken örnek bir tedavi olduğunu vurguladı.

Yalçın, "Çene cerrahisi ve implantolojinin geldiği noktayı göstermesi açısından kamuoyuyla detayları paylaşmak istedik. Ağzında, dişlerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle yıllarca bu acıları ve zorlukları çeken insanlar var. Bu kişilere bir umut ışığı olsun. Çene kemiğiyle ilgili sorunlar yaşadığı için implant yaptıramayacağını düşünen insanlara seslenmek istiyorum. Yeni teknolojiler ve ileri cerrahi ile pek çok hastaya çare bulmak mümkün" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...