87 yaşındaki böbrekler 2 kişiye hayat verdi

Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen 87 yaşındaki Nadire Gözütok, böbrekleriyle 2 kişiye hayat verdi.

Anadolu Ajansı 24.11.2011 - 11:09

87 yaşındaki böbrekler 2 kişiye hayat verdi

Antalya'nın Zerdalilik Mahallesi'nde yaşayan Nadire Gözütok, evinde düşünce beyin kanaması geçirdi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Gözütok'un beyin ölümü gerçekleşince, ailesi organlarını bağışlama kararı aldı.

Gözütok'un bağışlanan böbrekleri, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde gerçekleştirilen ameliyatla Afyonkarahisar'da yaşayan 6 yıldır diyalize giren Türkan Tokdemir (42) ve Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan Fatma Sarı'ya (44) nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, ameliyatın, merkezlerinde yapılan en yaşlı vericiden alınan böbrek nakli olduğunu söyledi.

87 yaşındaki bir kişiye ait böbreklerin çok nadir kullanıldığına dikkati çeken Dinçkan, ''Bağış gerçekleştikten sonra böbrekleri çıkardık ve biyopsisini yaptık. Böbrekler tamamen sağlam çıktı. O nedenle nakli gerçekleştirdik. İleri yaşta da olsa tıbbi kriterler dahilinde ise her türlü organ kullanılabilir. Organ naklindeki bir numaralı kriter ne kadar iyi organ o kadar iyi sonuçtur. En kötü böbrek bile en iyi diyalizden her zaman iyidir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...