AB sigarada Türkiye modeli önerdi

Avrupa Birliği, sigara yasağının uygulanmadığı ülkelerde kapalı ortamların yüzde 100 dumansız hale getirilmesi için Türkiye'deki gibi bir kanun önerdi.

Anadolu Ajansı 29.12.2009 - 14:59

AB sigarada Türkiye modeli önerdi

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, Avrupa Birliğinin (AB), pasif olarak sigara dumanına maruziyeti halk sağlığı, iş güvenliği ve işçi sağlığı problemi olarak ele aldığını belirterek, yasağın uygulanmadığı ülkelerde kapalı ortamların yüzde 100 dumansız hale getirilmesi için Türkiye'deki gibi bir kanun önerdiğini söyledi.

Ergüder, AB'nin 5 Aralık tarihli resmi gazetesinde (Official Journal of European Union) yayımlanan konsey kararında, pasif olarak sigara dumanına maruziyetin, önemli bir halk sağlığı, iş güvenliği ve işçi sağlığı problemi olarak ele alındığını bildirdi.

Bu çerçevede, AB üyesi ülkelerin Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesinin 8. maddesi doğrultusunda gerekli önlemleri almaya çağrıldığını anlatan Ergüder, ''Buna göre Türkiye'deki kanununa benzer şekilde, tüm kapalı ortamların mutlaka yüzde 100 dumansız hale getirilmesi, tamamen izole edilmiş ve kendi havalandırma sistemi olsa bile sigara içilen bölümlerin bulunmaması gerektiği, havalandırma gibi önlemlerin işe yaramadığı belirtildi'' diye konuştu.

Ergüder, Avrupa Komisyonu'nun, üye ülkelerden ''kapalı alan'' tanımlarını yeniden yapmalarını ve ''hangi materyalden yapılmış olursa olsun, kalıcı ve geçici olarak inşa edildiğine bakılmaksızın, bir çatısı ve bir veya birden fazla yan duvarı veya kenarı olan'' her yeri ''kapalı alan'' olarak kabul etmelerini istediğini bildirdi. İş yeri tanımının da ''gönüllü veya zorunlu'' olmak üzere çalışılan her yeri içine alacak şekilde genişletilmesinin istendiğini belirten Ergüder, bu yerlerin kapsamına koridorlar, asansörler, merdiven boşlukları, lobiler, kafeteryalar, tuvaletler, binaların dışındaki sundurmalar ve kulübelerle araçların da alınmasının önerildiğini söyledi.
         
SİGARADA SON 5 YILIN EN AZ TÜKETİMİ         
Ergüder, bu yılın Temmuz ayında kapalı alanlardaki sigara yasağının kapsamını genişleten düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, sigara tüketiminde büyük azalma olduğunu da bildirdi, şunları kaydetti:

''Temmuz-Kasım ayları arasında Türkiye'de son 5 yılın en düşük sigara tüketimi gerçekleşti. 2007 yılının aynı dönemine göre 233 milyon paket, 2008 yılının aynı dönemine göre ise 185 milyon paket daha az sigara içildi. Bu veriler çerçevesinde, vatandaşlar sigaraya 2007 yılının aynı dönemine göre 1 milyar 165 milyon TL, 2008 yılının aynı dönemine göre de 922 milyon TL daha az para harcadı.''

Ergüder, aynı dönemde Türkiye'nin GSYİH yüzde 3.3 oranında düşerken, restoran ve kahvehanelerin içinde bulunduğu ikram sektöründe yüzde 5.2'lik bir gelir artışı olduğuna da dikkati çekerek, ''Bu veriler diğer tüm ülkelerde olduğu gibi lokantalar ve kahvehaneler de dahil olmak üzere tüm kapalı ortamlarda sigara içilmesini yasaklayan kanunun işe yaradığını gösteriyor. Bu tür tam dumansız kanunlardan sadece sigara endüstrisi zarar ediyor'' ifadesini kullandı. Türkiye'nin, dünyada bu türden bir kanunu olan 17 ülkeden birisi olduğuna işaret eden Ergüder, ''Ülkemiz sigara ile mücadele konusunda küresel liderlerden biri haline geldi'' dedi.

TÜTÜN ENDÜSTRİSİNİN TAKTİKLERİ
Tütün endüstrisinin en bilinen taktiklerinden birisinin hükümetlerin karşısına kendilerinin değil, ''zarar ettikleri'' iddiasıyla ikram sektörünü çıkarmaları olduğunu kaydeden Ergüder, ''Ancak verilerden anlaşılacağı gibi Türkiye'de sadece tütün endüstrisi zarar etmektedir'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, toplumunun yüzde 100'e yakın bir kısmı tarafından desteklenen kanun hususunda küresel liderliğini ve kararlılığını sürdürmesi gereğine işaret eden Ergüder,  ancak bu sayede toplumun sigaradan kaynaklanan erken ölümlerden ve hastalıklardan korunabileceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...