ABD, yeni aşı satın almadan Pfizer/BioNTech dozlarını yüzde 40 artırabilecek

ABD’li eczacılar, ülkede Pfizer/BioNtech’in yüzde 95 aşısının kullanılmaya başlamasından kısa bir süre sonra şaşırtıcı bir keşif yaptılar. Uzmanlar, bazı beş dozluk mRNA aşısı flakonlarının altı, hatta yedinci kişi için yeterli miktarda aşı içerdiğini açıkladı. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ise şişelerde kalan dozların kullanımını onayladığını ve bu şekilde sınırlı olan BioNtech/Pfizer aşısı arzını yüzde 40 oranında artabileceğini duyurdu. Ancak, Pfizer FDA’nın tavsiyesini onaylamadığını belirtti.

ntv.com.tr 17.12.2020 - 11:58 | Son Güncelleme : 17.12.2020 - 11:59

ABD, yeni aşı satın almadan Pfizer/BioNTech dozlarını yüzde 40 artırabilecek

The Guardian’da yer alan habere göre, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer/BioNTech’in şişelerinde eczacılar tarafından tesadüfen bulunan ekstra doz aşıların  kullanılabileceğini ve ABD'deki bu durumun ilacın arzını potansiyel olarak yüzde 40 artırabileceğini ifade etti. 

FDA KILAVUZUNDA YENİLEMEYE GİTTİ

Söz konusu duyuru eczacıların bazı aşı şişelerinin fazladan iki doza kadar yeterli sıvı içerdiğini keşfetmelerinin  ardından geldi. FDA, bu kapsamda bir flakonun sadece beş doz içerdiğini belirten kılavuzunda yeniliğe gitti. 

Bir FDA sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Şu anda, halk sağlığı acil durumu göz önüne alındığında, FDA, flakonlardan elde edilebilen her tam dozun (altıncı, hatta muhtemelen yedinci) kullanılmasını tavsiye ediyor. Aşı üreticilerinin şişeleri kapasitesinin üstünde doldurması yaygın rastlanan bir durum. Ancak kontaminasyon nedeniyle birden fazla falakondan kalan aşılar birbiriyle karıştırılmamalı” ifadelerini kullandı. 

PFIZER KARŞI ÇIKTI

Bununla birlikte, Pfizer FDA’nın tavsiyesini onaylamadığını açıkladı. Pfizer'in sözcülerinden Sharon Castillo Washington Post'a yaptığı açıklamada, "Beş doz çıkarıldıktan sonra  şişede kalan aşı miktarı, kullanılan iğne ve şırıngaların türüne bağlı olarak değişebilir. Aşılar bizim hazırladığımız çok dozlu şişelerin kullanımına ilişkin yönergelere uygun olarak yapılmalı"  açıklamasını yaptı.

Yeni tip corona virüs pandemisinden en çok etkilenen ülke olan ABD'de ilk Covid-19 aşıları, bu hafta huzurevlerinde uygulanmaya başlandı. Halkın aşı olmasını teşvik etmek için ise ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Cuma günü, seçilmiş başkan Joe Biden gelecek hafta aşı olacak.

KORİDORLARDA CORONA VİRÜS TEHLİKESİ

Sayfa Yükleniyor...