ABD'nin Wisconsin Eyaleti'nde yaşayan ve yaklaşık 50 kişiyi etkileyen bakteriyle ilgili araştırmalar sürüyor. The Wisconsin Sağlık Servisi Departmanı'ndan uzmanlar tüm hastalarda Elizabethkingia ismi verilen bir bakteri olduğunu ancak bu bakterinin insanlara bir zararı bulunmadığını açıkladı. Normalde balık ve kurbağalarda bulunan bakteriye insanda rastlanmıyor.

HASTALARIN ÇOĞU 65 YAŞIN ÜSTÜNDE

Hürriyet'in haberine göre, hastaların büyük bölümünün 65 yaşın üsünde olması ve hepsinin Wisconsin'in güneyinde yaşıyor olması da bir diğer dikkat çekici nokta. Bölge sağlık müdürlüğü geçtiğimiz hafta Elizabethkingia bakterisi görülen hastaların 18'inin test yapıldıktan kısa süre sonra hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak ölüm sebebinin bakteri mi yoksa bakterinin başka hastalıklarla bir araya gelmesi mi olduğu bilinmiyor.

NEDENİ YİYECEKLER Mİ?

Uzmanlar normalde çok nadir görülen bu bakterinin görülme sıklığınını birden artmasının nedeninin su kaynakları ya da yiyecekler olabileceği üzerinde duruyor. Eğer bakterinin kaynağı bulunabilirse problemi çözmek daha kolay olacak.