ABD'de yetişkinlerin yüzde 40'ı obez

Fast food tarzı beslenmenin yaygın olduğu Amerika’da 5 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, her 10 yetişkinden 4'ünün obez ve her 10 kişiden birinin aşırı obez olduğunu ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 27.02.2020 - 16:58

ABD'de yetişkinlerin yüzde 40'ı obez

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesine (HHS) bağlı Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerince (CDC) yürütülen araştırmada, 5 bin kişinin boy ve kilo değerlerinin yer aldığı sağlık verileri incelendi.

Çalışma sonucunda, obezite oranının yüzde 42, aşırı obezite oranının ise yüzde 9 olduğu belirlendi.

“OBEZİTE ORANI 20 YILDA YAKLAŞIK YÜZDE 40 ARTTI"

Araştırma yazarlarından Cynthia Ogden, yarım asır önce her 100 Amerikalı yetişkinden yalnızca birinin aşırı obez olduğunu belirterek, "Şimdi ise obezite 10 kat daha yaygın. Obezite oranı 20 yılda yaklaşık yüzde 40 arttı" dedi. 

George Washington Üniversitesinde obezite uzmanı Dr. William Dietz ise araştırma sonucunu değerlendirirken, bugün daha fazla Amerikalının diyabet, kalp krizi ve kansere yakalanma riskinin olduğunu kaydetti.

“ŞEKERLİ İÇECEKLERE VERGİ GETİRMEK BÜYÜK FARK YARATABİLİR”

Obezitenin, ülkenin en önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu belirten Dietz, "Hükümet fiziksel aktiviteyi ve sağlıklı beslenmeyi teşvik etmeye yönelik önlemler konusunda ısrarcı değil. Daha fazla kaldırım ile yaya geçidi yapılması ve şekerli içeceklere vergi getirilmesi büyük fark yaratabilir" ifadelerini kullandı. 

Obezite riskinin belirlenmesinde boy ve kilo dengesini gösteren vücut kitle indeksine bakılıyor. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünerek hesaplanan bu indekste, sonucu 30 ve üzerindekiler "obez", 40 ve üzerindekiler "aşırı obez" olarak tanımlanıyor.

VİDEO: OBEZİTE İLE MÜCADELEDE YENİ YÖNTEM  (24.12.2019)

Sayfa Yükleniyor...