AB'den Covid-19 aşısına doz ayarı: Bir şişeden 5 yerine 6 doz çıkarılabilir

AB, Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA), Pfizer ve BioNTech'in ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısı ile ilgili yeni bir düzenleme yapılabileceğini söyledi. Açıklamaya göre EMA'nın, bir şişe corona virüs aşısından 5 yerine 6 doz aşı çıkarabileceği, bu durumda da kapasitenin yüzde 20 oranında arttırılabileceği belirtildi.

ntv.com.tr 07.01.2021 - 11:25 | Son Güncelleme : 07.01.2021 - 11:26

AB'den Covid-19 aşısına doz ayarı: Bir şişeden 5 yerine 6 doz çıkarılabilir

Avrupa Birliği, Avrupa İlaç Ajansının (EMA), Pfizer ve BioNTech'in ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısının bir şişesinden beş doz yerine altı doz çıkarılabilmesini yakın zamanda onaylayabileceğini açıkladı. 

Aşı tedariklerinin yetersiz kalabileceği durumlarda uygulanabileceği belirtilen durumla ilgili kararın çok kısa bir süre içerisinde uygulamaya konulabileceği belirtilirken EMA, Pfizer - Biontech tarafını aşıdan altı doz çıkarılmasına ilişkin verileri sunmaya çağırdı.

Avrupa İlaç Ajansı, "Ajans, CHMP (beşeri ilaçlar komitesi) tarafından mümkün olan en kısa sürede gözden geçirilmesi gereken bir değişiklik talebi sundu" ifadelerini kullandı.

EMA, tartışmaların şimdilik kapalı kapılar ardında yapıldığını ancak kararın çok yakında çıkabileceğini söyledi.

Avrupa ilaç otoritesi EMA, bir şişeden 5 doz çıkarılması kaydıyla Pfizer aşısının 16 yaşından büyüklere uygulanması yönünde 21 Aralık'ta tavsiye kararı almıştı.

AŞI KAPASİTESİ YÜZDE 20 ARTAR

EMA yetkilisinin aktardıklarına göre bir şişeden daha fazla doz elde etme teklifi Pfizer'dan geldi. Bu öneri üzerine EMA, firmadan bir şişenin 6 doza bölünmesine ilişkin veri istedi. Bu verileri değerlendiren İnsani İlaçlar Bilimsel Komitesi'nin (CHMP) doz miktarının azaltılmasında bir sakınca görmemesi halinde, EMA'nın tavsiye kararını bu yönde yeniden düzenlemesi bekleniyor.

Doz yoğunluğunda değişikliğe gidilmesi, Avrupa Birliği ile Pfizer arasındaki anlaşmanın kapsadığı aşı miktarının yüzde 20 oranında artmasını sağlayacak.

AB, birlik ülkeleri için BioNTech ve Pfizer'den 300 milyona kadar doz aşısını güvence altına alırken, BioNTech ve Pfizer bu yıl 50 milyon doz ve gelecek yılda 1,3 milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını bildirmişti. Kulislerden gelen bilgilere göre Brüksel 50 ila 100 milyon doz için pazarlıklarını sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...