45 yaşındaki Mehmet Bulduk, Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde sedye görevlisi olarak çalışıyor.

16 yaşındaki oğlu Ali de aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla sanayide çalışıyordu.

İki hafta önce Harmancık Mahallesi'nde bir minibüs, Ali Bulduk'un kullandığı bisiklete çarptı, Ali ağır yaralandığı ve babasının çalıştığı hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Bulduk, ağır yaralı kişiye yardım için ambulansın kapısını açtığında acı tesadüfle yıkıldı. Çünkü yaralı oğluydu. Mehmet Bulduk yaşadığı o anı şu cümlelerle özetledi:

''Acil serviste yardımına koştuğum ağır yaralının oğlum olduğunu görünce adeta yıkıldım. Ne yapacağımı bilemedim. Yaşadığım o anı ömrüm boyunca unutmam imkansız. Bugüne kadar çok yaralının imdadına koştum ancak kişinin kendi canı, kanı olunca durum daha farklı oluyor.''

AYNI SORU BANA SORULSA 'NE YAPARIM' DİYE DÜŞÜNDÜM
Tüm müdahalelere rağmen Ali Bulduk'un beyin ölümü gerçekleşti. Acılı baba, başkalarının hayata tutunması için oğlunun organlarını bağışladı. Bulduk, o kararı nasıl aldığını ise şöyle anlattı:

''Açıkçası bizim için çok zor oldu. Çalıştığım hastanede 6 ay önce beyin ölümü gerçekleşen bir kız çocuğunun ailesine çocuklarının organlarını bağışlayıp bağışlamayacağı sorulduğunda o zaman aynı soruyu kendime sormuştum. Acaba ben ne yaparım diye. Kararsız kalmıştım. Ancak aynı soru bana da sorulunca nakil bekleyen hastalar gözümün önüne geldi. Çünkü organ nakli bekleyen çok fazla hasta var. Neredeyse hemen hemen hergün onların acısını biz görüyoruz. Bu nedenle eşimle ortaklaşa kararımız 'evet bağışlıyoruz' oldu.''

Organ bağışı öncesinde birçok kişinin kendilerini bu kararlarından vazgeçirmeye çalıştıklarını dile getiren Bulduk, eşiyle birlikte hiç kimsenin sözüne itimat etmediklerini ve vicdanlarının sesine kulak verdiklerini söyledi.

HASTALARLA AYNI MUTLULUĞU YAŞIYORUZ
''Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın'' diyen Bulduk, ''Oğlum Ali'nin acısı ciğerimizi yanıp tutuşturuyor, ancak oğlumun organlarıyla tekrar hayata gülümseyen hastaların ve onların ailelerinin mutluluğuna ortak oluyoruz. Ali belki aramızdan ayrıldı ancak organlarıyla birçok kişinin yaşam umudu oldu'' diye konuştu.