'Acı yoksa kazanım da yok' uydurmaymış

İlk yardım ve spor uzmanı hekimler, genç sporculara "acı yoksa fiziksel kazanım da yok" öğüdünün uydurma olduğu ve faydası bulunmadığı uyarısında bulundu.

Anadolu Ajansı 28.07.2009 - 15:36

'Acı yoksa kazanım da yok' uydurmaymış

United Press International'ın haberine göre, ABD'nin New Jersey Tıp ve Dişçilik Fakültesi uzmanları, sporun acı veya ağrı verici olmaması gerektiğini belirterek, sportif faaliyetlerde bulunan gençlere, sakatlanma riskini azaltmak için başlamadan önce ısınmaları ve faaliyetin sonunda yavaş yavaş soğumaları gerektiğinin öğretilmesinin önemine işaret etti.

Genellikle sportif faaliyet veya karşılaşma sona erdiğinde, herkesin bırakıp gittiğini, ancak bunun doğru olmadığını belirten uzmanlar, yeni eğilime göre, sportif faaliyetin sonunda da bazı tür egzersizlerle yavaş yavaş soğumanın önerildiğini kaydetti.

Amerikalı spor hekimleri, genç sporcuların, sportif aktiviteleri sırasında acı duymamaları gerektiğinin altını çizerek, genç sporcuların aşamalı egzersiz yapmaları ve yetişkinlerin yaptığı gibi azar azar hızlarını artırmalarının gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, spor hekimliğinde yeni eğilime göre, spor yapan gençlerin ve öğrencilerin, sakatlanma riskini azaltmak amacıyla ısınma ve soğuma hareketleri için hafif koşu, hafif fitness egzersizleri veya koşu bandında 30 dakika gibi belirli sürede belli sayıda hareket tekrarı gibi faaliyetlerde bulunabileceklerini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...