Acil hasta sözleşmesiz hastanelere de gidebilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde yaptığı değişiklikle, SGK ile sözleşme olmayan hastanenin acil servisine gitmek kolaylaştı.

ntv.com.tr 19.01.2016 - 10:25

Acil hasta sözleşmesiz hastanelere de gidebilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT), Kurum ile sözleşmesi bulunmayan özel hastaneleri ve vatandaşları yakından ilgilendiren değişiklikler yaptı. Habertürk'ün aktardığına göre acil hastaların SGK ile sözleşmesi olmayan hastanelerin acil servislerine başvurması kolaylaştırıldı. Vatandaşlar artık kendilerine en yakın hastanenin acil servis hizmetinden yararlanabilecek.

"ACİL MÜDAHALE EDİLMEMESİ HALİNDE UZUV KAYBI" KOŞULU ARANIYORDU

Önceki tebliğe göre, sigortalı bir vatandaşın acil durumlarda SGK ile sözleşmesi bulunmayan hastanelerin acil servislerine gidip tedavi olabilmesi için “acil müdahale edilmemesi halinde uzuv kaybı ve/veya vücut fonksiyonunu kaybetme riskinin bulunması” koşulu aranıyordu. Böyle bir risk olmadan sözleşmesiz hastanenin acil servisine gidenlerin tedavi giderleri SGK’ca karşılanmıyordu.

ÜNIVERSİTE HASTANELERİNDE DİŞ TEDAVİSİNE FAZLA ÖDEME

Diş tedavi bedellerinde de değişikliğe gidildi. Bedeli SGK tarafından ödenen diş tedavilerinde devlet üniversitelerine liste fiyatının yüzde 10 yerine yüzde 30 oranında fazla ödeme yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...