“Acil radyolojide hekim sayısı artmalı”

Acil servis hastalarının radyolojik değerlendirmesinin hızlı olması gerektiğine vurgu yapan Prof. Erhan Akpınar, acil radyolojide hekim sayısının artması gerektiğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 08.11.2017 - 15:49

“Acil radyolojide hekim sayısı artmalı”
Fotoğraf: Getty Images Turkey

8 Kasım Uluslararası Radyoloji Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, radyoloji gününün bu yıl Acil Radyoloji teması ile kutlandığını belirterek şöyle konuştu: 

“Bu tarihin anlamı, 8 Kasım 1895’te Wilhelm Conrad Röntgen tarafından X-ışınlarının bulunduğu gün olmasıdır.  Türk Radyoloji Derneği Yönetim Kurulu olarak tüm radyoloji çalışanlarının ve üyelerimizin Dünya Radyoloji Günü’nü kutluyor; meslektaşlarımıza beklentilerinin karşılandığı, başarılarla dolu bir yaşam diliyoruz” dedi.

“ACİL RADYOLOJİ YAN DAL OLMALI”

Tanı ve tedavi sürecinde görüntülemenin önemli bir yere sahip olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Erhan Akpınar ise şunları söyledi: 

“Acil servis hastalarının radyolojik değerlendirmesinin hızlı olması gerekmektedir. Hasta sayısının fazla olması, hayati tehdit eden hastalıkların bazılarında radyolojik bulguların belli belirsiz olabilmesi nedeniyle bu grup hastaların değerlendirmesi oldukça streslidir. Hasta başvurularının bir kısmı trafik kazası, düşme ve darp gibi travmatik sebepler olup baştan ayağa değerlendirme gerekebilmektedir. Ülkemizde acil radyologların sayısı artmaktadır. Kanuni olarak da acil radyoloji yan dal olarak kabul edilirse, acil radyolog sayısının daha hızlı artacağını düşünmekteyim.”

Sayfa Yükleniyor...