Acil servis renklendi

Denizli Devlet Hastanesi, acil servise başvuran hastaların aciliyet derecelerinin belirlenmesi ve buna göre muayeneye alınması amacıyla hastalıkları renklere ayıran triaj uygulamasına geçti.

05.01.2012 - 09:39

Acil servis renklendi

Hastanelerdeki acil servislerde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için Sağlık Bakanlığı yeni uygulamalar getirirken, renk uygulaması Denizli Devlet Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, basın mensuplarına sistemi anlattı. Triajın, çok sayıda hasta ve yaralının bulunduğu durumlarda, bunlardan öncelikli tedavi ve nakil edilmesi gerekenlerin tespiti amacıyla, olay yerinde ve bunların ulaştırıldığı her sağlık kuruluşunda yapılan hızlı seçme ve kodlama işlemi olduğunu belirten Canural bu sistemle birlikte şikâyetlerin azaldığına dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Triaj'ın amacı acil servise başvuran hastaların aciliyet derecelerinin belirlenmesi ve buna göre muayeneye alınması. Bu sisteme göre hastalarımız kırmızı, sarı ve yeşil hasta grubuna ayrılacak. Kırmızı diye nitelendirdiğimiz hastalarımız, kalp krizi, büyük kanama olacak. Bu tip hastalar bekleme yapılmaksızın içeri alınır.”

İZDİHAM VE SIRA KAVGALARI DA ÖNLENECEK
Orta hastaların sarı, ayakta tedavi edilecek hastaların ise yeşil ile belirtildiğini ifade eden Canural, "Bu renk uygulamasının amacı acil servislerdeki izdihamı önlemek, sıra kavgalarını önlemek, bu tür olaylara izin vermemek. Tabi ki ağır hastalarımızın daha önce ekibe ulaşmasını sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Triaj uygulamasının faydalarını görmeye başladıklarını belirten Canural, "Acil servislerdeki şikâyetler azaldı. Şu anda uygulamamız olumlu sürüyor. Biz de bundan memnunuz. Renk uygulaması birçok hastanede oluyor belki ama biz koltukları da renkli yaptık. Sarı hastanın sarı koltukta oturması gibi bir olay ilk defa bizim hastanemizde oluyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...