İlişkili Haberler

Alerjik reaksiyonların % 90’ı süt, yumurta, yer fıstığı başta olmak üzere kabuklu kuruyemişler, buğday, balık ve deniz ürünleri ile gelişiyor. Her türlü besinin alerji ve anafilaksi yapma potansiyeli bulunuyor.

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, günümüzde artış gösteren besin alerjilerine bağlı olarak hayati tehlike oluşturan, aniden gelişen, bütün vücut fonksiyonlarını durduran “anafilaksi”ye karşı anne babalar uyarıyor.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, insanın hayatı boyunca karşılaştığı, bütün besinlerin alerji yapma potansiyeli olduğunu, fakat en çok besin alerjisi yapan gıdaların başında süt, yumurta, buğday, fındık, fıstık ve deniz ürünlerinin geldiğini söyledi. Doç. Dr. Akpınarlı şöyle konuştu:

BESİN ALERJİSİ HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİR

Besin alerjileri genellikle erken çocukluk döneminde, başlama eğilimindedir, fakat anne karnında başlayabileceği gibi erişkin yaşlarda ya da yaşlılıkta da ortaya çıkabilmektedir. Çocuklukta başlayan besin alerjileri genelde % 80-90 geçer, % 10-20 besin alerjileri ömür boyu devam edebilir. Besin alerjileri bazen hafif alerjik bulgular ile kendini gösterirken bazen de hayati tehdit eden, anafilaksi denilen, aniden gelişen bütün vücut fonksiyonlarının durduğu şok seklinde kendini gösterebilir. Besin alerjilerinin bulguları tutulan organa göre değişir. Besin alerjilerini vücutta tutmadığı organ ya da sistem yoktur.”

TUTTUĞU SİSTEME GÖRE BELİRTİ VERİYOR

Doç. Antony besin alerjilerinin, ciltte hassasiyet, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık döküntü, ürtiker ya da kurdeşen denilen lezyonlar ve çocukluk çağı egzaması denilen “atopik dermatit’’ yapabileceğine dikkat çekti. Solunum yollarını tuttuğunda; burunda tıkanıklık, alerjik rinit, geniz eti ve bademcik büyümesi, öksürük hırıltı ve nefes darlığıyla giden astıma sebep olduğunu söyledi. Sindirim sistemini tuttuğunda ise bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kanlı kaka yapma, kilo alamama ve büyümede duraklamaya neden olabileceğine vurgu yaptı.

Alerjik besinin ve o besinin türevlerinin diyetten çıkarılmazsa tedavi başarılı olmuyor.
Alerjik besinin ve o besinin türevlerinin diyetten çıkarılmazsa tedavi başarılı olmuyor.

Dr. Antony, besin alerjisi teşhisinin hastanın öyküsüne, fiziki muayene, bulgularına, alerjik deri testlerine ve kanda spesifik olarak bakılan IgE ile konulabildiğini söyledi.