NTV

Açlığı frenleyen gen bulundu

Sağlık

ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli bilim insanları, obeziteyi tarihe gömebilecek bir araştırmaya imza attı. Uzmanlar, açlığı frenleyen bir gen buldu.

Dünyada 400 milyon obez olmasından yola çıkan ve sayının giderek artmasından endişe eden bilim insanları zayıflatmak için her yolu deniyor.

Habertürk’te yer alan habere göre, fareler üzerinde yapılan araştırmada “Gpr17” adlı resöptere sahip olanların daha fazla yemek yediği belirlendi. Araştırmanın başında bulunan Prof. Domenico Accili, “Bu reseptör insanlarda da var. Bu nedenle zayıflama ilaçları hazırlarken bu reseptörü hedef alabiliriz. Bunu bloke edecek maddelerle üretilecek ilaç iştahı azaltır ve hastaları kısa sürede zayıflatır. Üstelik bunun yan etkisi de yok” ifadesini kullandı.

YAN ETKİSİ OLMAYAN İLAÇ GELİŞTİRİLECEK
Prof. Accili “Piyasada birçok zayıflama ilacı var. Ancak bunların yan etkisi çok. Oysa bu reseptörü harekete geçirmenin şu ana kadar bilinen bir yan etkisi yok. Üstelik reseptör aktive edildiğinde kalp hastalığı ve inme riski taşıyanlar içinde faydalı olacak” diye konuştu.

İlacın 5 yıl içinde piyasada olacağı belirtildi.