Afrika için gönüllü doktor ve hemşire aranıyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Afrika'ya gidecek gönüllü doktor ve hemşire arıyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi www.afrikagorecek.com adresli internet sitesinden alınabilir.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.04.2009 - 16:39

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, 2007 yılından bu yana Afrika'da 71 bin 523 kişiyi göz muayenesinden geçirdiklerini, 18 bin kişiyi katarakt ameliyatı ettirdiklerini, gerekli görülenlere de ilaç ve gözlük verdiklerini belirtti.

Somali, Etiyopya ve Sudan'da bu ameliyatların sürdüğünü ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:
''Şu an için en büyük sıkıntımız doktor ve hemşire eksikliği. Biz bu çalışmayı tamamen gönüllülük sistemi üzerinden yürütmek istiyoruz. Çünkü 100 TL gibi düşük bir maliyetle ameliyatları yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada gönüllü doktor ve hemşirelerimizin desteğini bekliyoruz. Afrika'ya bir ay süre ile katarakt ameliyatı yapmak isteyen doktor ve hemşirelere Bakanlığı da idari izinli sayıyor. Döner sermayeleri de ödeniyor.''

Bugüne kadar Mali, Nijer, Burkina Faso, Somali, Etiyopya, Sudan, Gana, Benin, Togo ve Çad'da katarakt ameliyatları yaptıklarını anlatan Yıldırım, bu ülkelere giden gönüllü doktor ve hemşirelerin büyük bir mutlulukla Türkiye'ye döndüklerini bildirdi.

Yıldırım, açıklamasında, ''Bir doktor bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 300 hastayı ameliyat ederek ışığa kavuşmasını sağlıyor. Bu çok önemli bir olay. Yüzlerce insanın duasını alıyorsunuz. Manevi boyutu ölçülemeyecek bir hayır bu'' ifadesine yer verdi.

Ameliyatları hayırseverlerden aldıkları 100 TL'lik bağışlarla yaptıklarını ifade eden Yıldırım, Türk halkının kampanyayı sahiplendiğini belirtti.

Bu ilginin devam etmesini istediklerini kaydeden Yıldırım, Afrika'da 5 milyon katarakt hastası olduğundan söz edildiğini, ilk etapta 100 bin katarakt hastasını ameliyat etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Afrika'da sıcak hava, beslenme ve iklim şartları sebebiyle pek çok insanın genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirdiğini hatırlatan Yıldırım, göz doktoru sayısının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hastanın ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşadığını ifade etti.

Bülent Yıldırım, konuyla ilgili ayrıntılı bilginin www.afrikagorecek.com adresli internet sitesinden alınabileceğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...