Ağız kanseri belirti vermiyor

Her yıl 40 bin vakaya ağız kanseri teşhisi konuyor; 12 bini yaşamını yitiriyor. 40 yaşından sonra ve daha çok erkeklerde rastlanılan hastalık, ileri tanı yöntemlerine rağmen teşhis edilmesi zor kanser türleri arasında.

05.04.2013 - 16:47

Ağız kanseri belirti vermiyor

Dünya Sağlık Örgütü; en ölümcül sekiz kanser türü arasında ağız kanserini de sayıyor. Her yıl 40.000 vakaya ağız kanser tanısı konuluyor; bu rakam yıldan yıla artış gösteriyor. Ağız kanseri nedeniyle 1 yılda hayatını kaybeden hastaların sayısının 12 bin olduğu belirtiliyor.

Ağız kanserlerinin teşhis ve tedavisinde en büyük görevin diş hekimlerine düştüğünü söyleyen Türk Diş hekimleri Birliği Başkanı Prof Dr. Taner Yücel, rutin diş hekimi kontrollerinin önemine değindi.

Prof. Yücel, baş ve boyun bölgesinde cilt kanserlerinden sonra görülen 2. kanser tipinin ağız kanserleri olduğuna dikkat çekti. Ağız kanserlerinin görülme sıklığının yaş ile birlikte arttığını belirten Yücel, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre vakaların yüzde 95’inden fazlasının 40 yaş üzerinde olduğu bildirilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülmesinin nedenleri arasında alkol ve sigara tüketimi gelmektedir’’ dedi.

DİŞHEKİMLERİNE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Günümüzde ileri tanı yöntemlerine rağmen ağız kanserlerinin geç teşhis edilebildiğini kaydeden Yücel; şöyle dedi: ‘’Tanı ve tedavisi geciken hastaların yarısı yaşamlarını ilk 5 yılda kaybetmektedir. Ağız kanseri lezyonları belirgin klinik semptom ve ağrı ile kendini göstermemektedir. Birçok vakada klinik muayene de yetersiz olduğundan tanıda biyopsi kullanılması önerilmektedir. Bu yüzden diş hekimlerine önemli bir görev düşmektedir. Hastaların periyodik muayenelerinde iyi bir anamnez ve ayrıntılı bir muayene erken teşhiste önemli rol oynamakta ve hayat kurtarmaktadır. Rutin diş hekimi kontrolleri de bu yüzden gereklidir. Bu anlamda Türk Diş Hekimleri Birliği’nin 28-31 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştireceği 101.Dünya Diş Hekimleri Kongresi bilimsel programında diş hekimlerine konu ile ilgili bilimsel yenilikler sunulacaktır.’’

KULAK AĞRISI, YUTMA GÜÇLÜĞÜ VARSA...
TDB Başkanı Yücel; şu belirtileri sıralayarak kamuoyunu ağız kanserine karşı dikkatli olmaya çağırdı: ‘’Ağızda geç iyileşen yaralar, lenflerde büyümeler, ağız yumuşak dokularının esneklik kaybı ve hareket zorluğu, kulak ağrısı, kanama, dişlerde hareketlilik, konuşma ve yutma güçlüğü, protez kullanmada zorluk ağız kanserlerinin klinik belirtileridir.’’

STANDARTLARA UYGUN OLMAYAN DOLGU VE PROTEZE DİKKAT
Ağız kanserlerine neden olan risk faktörlerini ise şöyle sıralamak mümkün:
• Alkol.
• Sigara ve diğer tütün ürünleri.
• Kötü beslenme.
• Virüsler (Human Papilloma Virus; HPV).
• Lökoplaki ve liken planus gibi kansere dönüşme riski taşıyan yumuşak doku lezyonları.
• Yumuşak dokulara ve dile temas eden kötü yapılmış diş restorasyonları, taşkın dolgular, hatalı kuron köprü restorasyonları, dil sırtını kesecek şekilde aşınmış diş dokuları.
• Tıbbi standartlara uygun olmayan dolgu ve protez malzemeleri (kron, köprü, estetik dolgu malzemeleri).

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...