Ağrı kesici Nurofen'e rekor ceza

Avustralya'da federal mahkeme, ağrı kesici ibuprofen içeren Nurofen'in üreticisi Reckitt Benckiser'i, tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle en yüksek cezaya çarptırdı. Cezanın tutarı; 4,4 milyon dolar.

Nurofen'e rekor ceza.jpg

Avustralya federal mahkemesi, ağrı kesici ibuprofen içeren Nurofen'in üreticisi Reckitt Benckiser'e verdiği para cezasını artırdı.

Federal mahkeme ACCC'in Nurofen bel ağrısı, Nurofen migren ağrısı, Nurofen baş ağrısı ve Nurofen adet ağrısı gibi ağrı kesici hapların, aslında birbirinden farklı olmadığını ileri sürerek açtığı davayı 28 Nisan 2016'da karara bağlamış ve üretici firma Reckitt Benckiser'i 1,25 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı.

Cezayı yetersiz bulan ACCC'in itirazı üzerine dava yeniden görülmüştü. 

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), federal mahkemenin Reckitt Benckiser firmasına tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle nisan ayında verdiği 1,25 milyon dolarlık cezayı 4.4 milyon dolara yükselttiğini duyurdu.

Komisyon ayrıca Nurofen'e belli bir ağrıya özel olduğu iddiasıyla piyasaya sürdüğü ağrı kesicileri raflardan kaldırması için 3 ay süre verdi.

ACCC Yönetim Kurulu Başkanı Rod Sims, konuyla ilgili olarak, "Bu, Avustralya Tüketici Kanunu uyarınca yanıltıcı davranışlar nedeniyle verilen en yüksek kurumsal ceza" açıklamasını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...