AHEF: Bedelli askerlik aile hekimlerinin çalışma barışını ve huzurunu olumsuz etkiler

Bedelli askerlik hakkından yararlanacak önemli bir kesimin de aile hekimleri olacağını belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) yaptığı açıklamada, bedelli askerlik uygulamasının, aile hekimliği açısından sorun yaşatacağını, aile hekimlerinin çalışma barışını ve huzurunu olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Haberler - ntv.com.tr 18.07.2018 - 12:24

AHEF: Bedelli askerlik aile hekimlerinin çalışma barışını ve huzurunu olumsuz etkiler

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri Dr. Hakan Uzun tarafından yapılan yazılı açıklamada, aile hekimlerinin 5258 sayılı yasa uyarınca bulundukları kadroda ücretsiz izinli sayılarak aile sağlığı merkezlerinde aile hekimi olarak sözleşmeli görev yaptıkları belirtildi.

Bedelli askerlik hakkından yararlanacak aile hekimi sayısının fazla olacağına vurgu yapılan açıklamada, bedelli askerlik uygulamasının aile hekimliği açısından yaratabileceği sorunlara değinildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğimizde askerlik ile ilgili olarak; kişilerin askerlik nedeni ile aile hekimliği görevinden istifa etmeleri gerekmekte fakat askerlik görevi sonrası müracaatları halinde aile hekimliği yerleştirmesinde öncelik hakkı olmaktadır. Bu durum 28 gün bedelli askerlik yapan bir kişinin, daha sonrasında kendisinden daha uzun süreli askerlik yapan ve bu nedenle de bir anlamda çok daha ekonomik kayba uğrayan ve daha çok hizmet puanı olan hekimlerin önüne geçmesine neden olacaktır. Bu durumda çalışma barışını ve huzuru olumsuz olarak etkileyecektir. 

Ayrıca; aile hekimliği dışında da Bakanlığımızda sözleşmeli olarak, öncelikle acillerde görev yapan başta hekimler olmak üzere diğer sağlık personeli de bu haklarından vazgeçmek zorunda kalacak belki de bu durum hizmet aksamalarına da neden olacaktır. Aynı durum Milli Eğitim Bakanlığı gibi birçok bakanlıkta sözleşmeli olarak görev yapan kamu görevlerini de olumsuz olarak etkileyecektir.

"KAMU HİZMETİNİN AKSAMASI EN AZ DÜZEYE İNDİREBİLECEKTİR" 

Önerimiz; bedelli askerlik ile çıkarılacak kanuna, sözleşme ile çalışan kamu görevlileri için askerlik görevi süresi sonrasında eski görev yerine dönebileceği ve sözleşmesinin geçerli olacağı ile ilgili bir ana hüküm ve bununla ilgili ayrıntıların bir genelge veya yönetmelikle belirleneceği hükmünün konulması yönündedir. Bu hüküm ile askerlik süresinin kısa olması nedeni ile önlem almak kolaylığıyla birlikte, kamu hizmetinin aksaması en az düzeye indirebilecektir. Uygulamanın bu şekilde düzenlenmesinin; sözleşmeli çalışan ve bedelli askerlik hakkından yararlanacak kişileri de rahatlatacağı ve aile hekimliği uygulaması açısından da önemli bir haksızlığı önleyeceği aşikardır.” 

VİDEO: BEDELLİ ASKERLİKTE YAŞ VE ÜCRET AÇIKLAMASI

Sayfa Yükleniyor...