AIDS için ‘ses’leniyorlar…

50 kurum ve kuruluş, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde Türkiye’de artan HIV/AIDS rakamlarına dikkat çekmek için “Pozitif Bak! HIV hepimizi ilgilendirir…” diye seslenecek.

29.11.2010 - 12:15

AIDS için ‘ses’leniyorlar…

HIV/AIDS ve HIV Pozitif insanların sorunlarında farkındalık yaratmak amacıyla; aralarında HIV pozitifler ve yakınları, gençlik örgütleri, kadın örgütleri, insan hakları örgütleri, hekimler, avukatlar, sanatçılar, aktivistler, gönüllüler, özel sektör temsilcileri de bulunan 50 kurum ve kuruluş 1 Aralık Dünya AIDS Günü bir araya geliyor.

Etkinlikler kapsamında, İstanbul Galatasaray Meydanı’nda Dünya AIDS Günü’nü sembolize eden devasa ‘Kurdele Kadın’ performansının yanı sıra “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” Fotoğraf Sergisi de yer alacak.

Renkli görüntülerin yer alacağı etkinlikte, Sambistanbul perküsyon grubunun ritimleri eşliğinde, tahta bacaklar, pandomima, jonglör ekibi ile Taksim Meydanı’na kadar renkli görüntülerle kortej halinde yürünecek.

Saat 11.00’de başlayacak olan basın açıklamasında; Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Enf. Uzm. Dr. Muzaffer Fincancı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Üreme Sağlığı Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya ve Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü yer alacak.

BOĞAZ KÖPRÜSÜ KIRMIZI OLACAK
Gündüz gerçekleşecek olan şenlikten sonra 1 Aralık akşamı 19.00 – 21.00 saatleri arasında iki kıtayı bir araya bağlayan İstanbul Boğaziçi Köprüsü HIV ve AİDS’E dikkatleri çekmek amacıyla kırmızı renkle ışıklandırılacak.

Dünyada ve Türkiye’de, 7’den 70’e tüm din, dil, etnik köken, meslek, kadın, erkek ve çocukları etkilemekte olan HIV/AIDS hakkında toplumda farkındalık yaratmak ve savunuculuk çalışmalarına temel oluşturmak amacıyla, 1 Aralık Dünya AIDS Gününde Türkiye’de 36 ilde düzenlenen etkinlikler ile “Pozitif Bak! HIV hepimizi ilgilendirir…” diye seslenilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...