AIDS için yeni ilaç ve aşı umudu

Güney Afrika'da yeni AIDS aşısının insanlar üzerinde denenmesine başlandı. Amerikalı bir doktorun ortaya çıkardığı bir ilaç da etkili tedavi için umut oldu.

NTV Haber 01.12.2016 - 18:17

AIDS için yeni ilaç ve aşı umudu

AIDS hastalığı ortaya çıktığında "çağın vebası" deniyordu.

Bugün tedavisi olmayan ancak kontrol altında tutulabilen bir hastalık.

HIV taşıyıcıları, hastalığın yayılmasını önlemek için her gün bir avuç ilaç almak zorunda kalıyor. Bilim insanları, bu ilaçları teke indirmek ve hastalığa etkin bir tedavi bulmak için çabalıyor. Bu konuda geliştirilen çok sayıda ilaç var.

CORHN İLACI MAYMUNLARDAKİ AIDS'İ KONTROL ALTINA ALDI 

Amerikalı doktor Anthony Faucı'nin son araştırması hayli umut verici. Araştırma, crohn hastalığının tedavisi için kullanılan bir antikorun AIDS için de etkili bir tedavi olabileceğini ortaya koydu.

Maymunlar üzerinde yapılan testlerde ilacın hastalığı kontrol altında tuttuğu gözlendi.
İlaç, şimdi insanlar üzerinde denecek. Başarılı olursa hastalar artık her gün birden çok ilaç almak zorunda kalmayacak.

AIDS AŞISI İÇİN KLİNİK DENEYLERE BAŞLANDI

Bilim insanları aşı konusunda da önemli ilerlemeler sağladı. "HVTN 702" adıyla bilinen HIV aşısının Güney Afrika'daki klinik deneylerine başlandı. 15 ayrı bölgede yaşları 18 ile 35 arasında değişen 5 bin 400 kişiye aşı uygulanacak. Deney, ülkede bugüne kadar yapılan en gelişmiş ve en yaygın HIV aşısı uygulaması olacak.

Güney Afrika'da 6 milyon 800 bin HIV taşıyıcısı var. Bu virüs ülkede her gün binden fazla insana bulaşıyor. Aşı başarılı olursa virüsün yayılması önlenecek.

Aşı ile ilgili sonuçların 2020'de alınması bekleniyor.

İNSANLIK AIDS'İ YENİYOR MU?

Sayfa Yükleniyor...