AIDS'de "korunma" önemli

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Zer, AIDS'in koruyucu tedbirlerin ön planda tutulması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı 16.09.2013 - 13:47

AIDS'de "korunma" önemli

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Zer, GAÜN Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından bir otelde düzenlenen "Gaziantep bölgesi enfeksiyon günleri toplantısı"nda yaptığı konuşmada, AIDS'in HIV virüsüyle bulaşan ömür boyu devam eden bir hastalık olduğunu söyledi.

Virüs alındığında kronikleşen ve tedavi etme şansı yüksek olmayan AIDS hastalığının ortaya çıktığını aktaran Zer, "AIDS, koruyucu tedbirlerin ön planda olduğu bir hastalık. Bu nedenle hasta olmama önem taşıyor. Çünkü tedavisi oldukça pahalı ve tamamen tedavi etme şansınızın olmadığı, ömür boyu devam eden bir hastalık. Virüsün kendine özgü özelliklerinden dolayı aşısı da yok. Vücudun savunma sistemini çökerttiği için kanser başta olmak üzere enfeksiyon hastalıklarından ölümlere yol açabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Hastalıığın yeni tedavi rejimleriyle son döneme erişme zamanının uzadığını vurgulayan Zer, doğru tedavi ve takip edilmesi koşuluyla bu sürenin 12-15 yıla kadar seyrettiğini kaydetti.

Zer, kan ve kan ürünleri, vücut salgılarıyla bulaşan hastalığın en iyi tanımlanmış bulaşma yolunun ise cinsel temas olduğunu bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...