Aile hekimleri de ek gösterge istiyor

Polislerin, sağlık çalışanlarının, öğretmenlerin gözü; bir süredir Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden ve ücret iyileştirmesini amaçlayan ek gösterge çalışmasında. Türkiye Genelinde görev yapan 26 bin aile hekimi de çalışma kapsamına alınmak istiyor. AHEF’in talebi; halihazırda 3600 olan ek göstergelerinin 5000’e çıkarılması yönünde.

Haberler - ntv.com.tr 22.01.2019 - 16:22

Aile hekimleri de ek gösterge istiyor

Hemşire, sağlık memuru ve laborant gibi sağlık çalışanlarının ücret hesaplamasında devlet memuru ek gösterge oranı olarak lisans mezunu olmayanlarda 2200, lisans mezunlarında ise 3000 ek gösterge oranı uygulanıyor.

Ek gösterge oranlarının artırılarak ücret iyileştirmesinin sağlanması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığınca çalışma yürütülüyor. Çalışma ile lisans mezunu olmayanların 2200 olan ek göstergesinin 3000’e, lisans mezunu olanların 3000 olan 3600’e yükseltilmesi planlanıyor.

Halihazırda aile hekimlerinde ek göstergenin 3600 olarak uygulandığını ve çalışma kapsamında herhangi bir artış öngörülmediğini söyleyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan, sağlık çalışanları için planlanan ek gösterge artışının son derece olumlu olduğunu belirterek, “Sağlık çalışanlarımız için planlanan ek gösterge ile ücret artışı sağlanması olması gereken çok önemli bir çalışma. Ancak bu çalışma içerisine muhakkak aile hekimlerimizin de alınması gerekiyor. Zira enflasyon ve benzeri sebeplerle yaşanan fiyat artışlarından sadece sağlık çalışanlarımız içinde aile hekimlerimiz de etkilenmektedir. Aile hekimlerimizin de ek göstergesinin aynı oranda artması 3600’den 5000 seviyesine gelmesi gerekiyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...