Aile hekimliğinde nöbet zorunluluğu kalkacak

Uzun zamandır şikayetçi oldukları bir konuda aile hekimlerini sevindirecek haber Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Bakan Akdağ, aile hekimliğinde zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçileceğini söyledi.

İHA 15.08.2016 - 17:59 | Son Güncelleme : 15.08.2016 - 18:03

Aile hekimliğinde nöbet zorunluluğu kalkacak
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ederek taleplerini iletti.

Ziyarette aile hekimlerinin nöbet sorununu da dile getiren Memiş, ayrıca toplu sözleşmede imza altına alınmasına rağmen hayata geçmeyen 112 çalışanlarına nakdi yemek parası ödenmesi konusunu hatırlattı.

AİLE HEKİMLERİNE ZORUNLU NÖBET UYGULAMASI BİTİYOR

Memiş’in taleplerini dinleyen Bakan Akdağ, aile hekimlerine nöbet zorunluluğunun kaldırılmasına yönelik Sağlık-Sen’in talebini baştan beri bildiklerini, bu yönde yaptıkları çalışmayla zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçileceğini söyledi.

112 ÇALIŞANLARINA YEMEK PARASI ÖDENECEK

Söz konusu düzenleme, Bakan Akdağ’la yapılan görüşmenin ardından geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Memiş’in dile getirdiği diğer konu olan 112 çalışanlarına yemek parası ödenmesine yönelik düzenlemeye de değinen Bakan Akdağ, bakanlık olarak bu yönde gerekli adımları attıklarını, yemek parasının ödenmesini sağlayacak yönetmelik değişikliğinin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nun imzasından çıkacağını ifade etti.

SAĞLIK OKUR-YAZARLIĞI İÇİN ORTAK ÇALIŞMA 

Memiş, ziyarette ayrıca süt iznini döner sermaye kapsamından çıkaran düzenlemenin iptal edilmesi, yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve bütün sözleşmelilerin kadroya alınması taleplerini de Bakan Akdağ’a iletti.

Sağlık-Sen tarafından yapılan ve en detaylı araştırma niteliğindeki Sağlık Okur Yazarlığı Araştırması hakkında da bilgi veren Memiş, bakanlıkla birlikte bu konuda ortak çalışma yapabileceklerini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...