Aile üyelerinden corona virüse yakalanma olasılığı ne kadar?

ABD’li bilim insanları yeni tip corona virüsün (Covid-19) aile içinde bulaşmasının toplumdaki vakaların ortaya çıkışında önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koydu. Çalışmada genel olarak, Covid-19 ile enfekte olanların yaklaşık yüzde 17'sinin hastalığı aile üyelerine bulaştırdığı belirtilirken, eşler arasındaki bulaş oranının yüzde 40’a kadar çıktığı görüldü. Ayrıca çocukların evde yetişkinlerden daha fazla enfekte olduğunu ifade eden araştırmacılar, maske ve sosyal mesafe önlemlerinin hane içinde de izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Haberler - ntv.com.tr 15.12.2020 - 14:05 | Son Güncelleme : 15.12.2020 - 14:37

Aile üyelerinden corona virüse yakalanma olasılığı ne kadar?

JAMA Network Open'da yayımlanan ve Florida Üniversitesi tarafından yapılan çalışma kapsamında araştırmacılar, hanehalkında corona virüsün ikincil iletimini bildiren 77 binden fazla katılımcının dahil olduğu  54 araştırmanın sonuçlarını karşılaştırdı. Bilim insanları, yetişkin veya çocuk vakası, temas sayısı ve hasta kişinin semptomatik olup olmadığı gibi birçok faktörü değerlendirdi.

Sonuçlar, yeni tip corona virüs hastalarının yüzde 16,6'sının hastalığı ev halkına yaydığını gösterdi. Bununla birlikte, aile üyelerinden birinin öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi geleneksel semptomları varsa bulaş oranının yüzde 18’e çıktığı görüldü. Asemptomatik vakaların virüsü aile oranlarına bulaştırma oranı ise yüzde 0,7 olarak açıklandı.

ÇOCUKLAR EVDE YETİŞKİNLERDEN DAHA FAZLA RİSK ALTINDA

Bununla birlikte araştırmacılar, çocukların ev içinde yetişkinlerden daha fazla olduğunu ifade etti. Buna göre, çocuk hanehalkı üyelerinin hastalığa yakalanma olasılığı yüzde 28,3, yetişkinlerinki ise yüzde 16,8 olarak ölçüldü.

COVİD-19'UN EŞLER ARASINDA BULAŞMA ORANI YAKLAŞIK YÜZDE 40

Diğer taraftan çalışmada eşlerin Covid-19’u birbirine bulaştırma oranının, çocuklar, büyükanneler, büyükbabalar, teyzeler ve amcalar gibi diğer aile üyelerinden önemli ölçüde daha yüksek olduğu belirtildi. Araştırma kapsamında değerlendirilen yaklaşık üç kişiden biri, yani yüzde 37,8’i  virüsü eşlerine bulaştırdı.

Çalışmanın yazarları, "Eşlerin diğer aile temaslarından daha yüksek risk altında olduğu görüldü. Bu da küçük hanelerde ikincil saldırı oranının neden daha yüksek olduğunu açıklayabilir" diye yazdı.

Diğer taraftan bilim insanları, yeni tip corona virüs ile aynı aileden olan Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) hastalıklarının aile içi bulaş oranlarına da baktı. Hanehalkı ikincil iletim SARS için yüzde 7,5 ve MERS için yüzde 4,7 olarak açıkladı.

EVDE DE SOSYAL MESAFE VE MASKE GİBİ ÖNLEMLER DEVAM ETMELİ

Araştırmanın yazarları, “Öyle görülüyor ki evler virüslerin iletimi için elverişli ortamlardır. 'Aile üyelerinin kalabalık olabileceği ve sohbetle yakın temas halinde olabileceği kapalı alanlar oldukları için virüse ilişkin dışarıda alınan önlemler evde de devam etmelidir. Çalışmamızda ayrıca, hanehalkı üyelerinin birbirlerinin etrafında maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman giyme ihtimalinin düşük olduğunu gördük. Evde daha fazla maske takma veya Covid-19 hastası kişinin farklı bir mekanda izolasyon gibi önleme stratejilerinin uygulanmasını tavsiye ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

ABD'DE İLK AŞI SİYAHİ BİR HEMŞİREYE YAPILDI

Sayfa Yükleniyor...