Ailesinde Alzheimer olanlar risk altında

Aile öyküsünün Alzheimer için önemli risk faktörü olduğunu belirten uzmanlar, özellikle erken dönem Alzheimer'da genetik faktörün ön plana çıktığını söylüyor.

27.10.2011 - 09:15

Ailesinde Alzheimer olanlar risk altında

Demans yani bunama grubu hastalıklar arasında en sık görülenin Alzheimer olduğunu belirten Nöroloji Uzman Dr. Barış Topçular, “Alzheimer hastalığı sıklıkla unutkanlıkla başlar, zaman içinde dil, görsel ve mekânsal fonksiyonları da bozar” dedi.

Hastalığın genellikle 65 yaşından sonra ortaya çıktığını ifade eden Dr. Barış Topçular, şunları söyledi: “Nadiren daha erken yaşlarda da Alzheimer hastalığı görülebilmektedir. Alzheimer sıklığı yaşla beraber artış gösterir. 65-74 yaş arasında sıklığı yüzde 5 dolaylarında iken, 85 yaş üzerinde neredeyse yüzde 40'a yaklaşmaktadır. Ancak Alzheimer hastalığının normal bir yaşlanma olmadığı unutulmamalıdır.”

GENETİK FAKTÖR ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
Yaşın Alzheimer hastalığı için en önemli risk faktörü olduğunu hatırlatan Dr. Barış Topçular, “65 yaşından sonrasında hastalık sıklığı her 5 yılda bir ikiye katlanmaktadır. Aile öyküsü de Alzheimer Hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erken başlangıçlı Alzheimer hastalığında genetik faktörler daha çok rol oynar. 60 yaşından sonra başlayan hastalıkta ise ailevi özellikler daha az rol oynamakla beraber çeşitli genlerin risk oluşturduğu bilinmektedir. Kolesterol taşıma görevi üstlenen ApoE proteinini kodlayan gen bunun için tipik bir örnektir” diye konuştu.

Hastalığın yavaş başladığını ve sinsice ilerlediğini belirten Topçular, şu bilgileri verdi: “Başlangıçta genellikle tek şikâyet unutkanlıktır. Bazen bu unutkanlık yaşa bağlı unutkanlık olarak değerlendirilip ihmal edilebilir ve bu tanı ve tedavinin gecikmesine neden olur. Unutkanlık belirginleştikçe günlük aktivitelerdeki olumsuz etkisi daha da şiddetlenir. Hastalığın orta evrelerine gelindiğinde hastalar diş fırçalamak, elbiselerini iliklemek gibi basit şeyleri yapmakta güçlük çekmeye başlayabilirler. Dışarıya çıktıklarında yol bulmada güçlük, anlamada, okumada ve yazmada zorluklar, konuşmada bozulma olabilir. Hastalık ilerledikçe hastalar kendi bakımlarını yapamaz ve yardıma muhtaç hale gelirler.”

TAM TEDAVİSİ YOK
Günümüzde ne yazık ki Alzheimer hastalığını durduran ya da tamamen geçiren bir tedavinin olmadığını dile getiren Dr. Barış Topçular, Alzheimer’ın dünya genelinde en çok araştırma yapılan konulardan biri olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...