Burdurlu veteriner hekim 41 yaşındaki Öztürk Sarıca, dedesinin birini akciğer, diğerini ve babasını idrar kesesi kanserinden kaybetti. Annesi de meme ve akciğer kanseriyle 10 yıldır mücadele eden Sarıca, Burdur Gölü'nün kuzeyinde bulunan Karakent Köyü yakınlarında kanser ve benzeri hastalıklardan korunmak amacıyla 1 milyon dolara küçük bir köy oluşturdu.

Tüm yapıları ahşap olan 'Lisinia' adlı merkezde tamamen organik üretim yapılıyor, avcılar veya başka nedenlerle yaralanan yaban hayvanları, tedavi edilerek yeniden doğal hayatlarına kazandırılıyor. DHA’nın haberine göre, sigara ve alkolün yasak olduğu merkezde bugüne kadar leylek ve şahinden oluşan 31 yaban hayvanı tedavi edilerek doğaya bırakıldı. 7 leylek, 1 angıt ördeği, 17 şahin, 2 baykuş halen tedavi edilmeyi bekliyor.

Öztürk Sarıca ve 11 kişilik ekibinin çalıştığı doğal köyde turunçgiller, kestane, incir, Antep fıstığı, fındık, palmiye gibi Türkiye topraklarında yer alan 300 tür ağaç çeşidinden 10 bin fidan dikili. Doğal yaşam ortamını insanların görmelerini amaçladığını belirten Sarıca, "Burada herkes gelip kimyasal kullanmadan nasıl üretim yapılabildiğini yerinde görebilir. İsteyenler kalıp uygulamalı eğitimlere katılabilir. Burada bulundukları sürede köyde üretilen ürünleri ücretsiz yiyebilir" dedi.