Akciğer kanserinde akıllı ilaç farkı

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, akıllı moleküller sayesinde akciğer kanseri hastalarının yaşam süresinin uzadığını söyledi.

11.11.2013 - 12:54

Akciğer kanserinde akıllı ilaç farkı

Akciğer kanseri, tüm kanser türleri arasında yaşamı tehdit edici özelliğe sahip olan tür. Sigara kullanımının % 90 oranında etkili olduğu akciğer kanserinin tedavisinde son yıllarda uygulanan tedaviler, hem hasta hem de doktor açısından başarılı sonuçlar veriyor. Ağızdan hap şeklinde alınan ve hedefe yönelik etkisi bulunan akıllı ilaçların kullanılmaya başlanması, hastaların yaşam süresini ciddi oranda artırıyor.

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, tümör yapısına göre farklı tedavilerin uygulandığını söyledi. Özdoğan, “Geçmişte erken evrede saptamayan ve ameliyat şansını kaybetmiş akciğer kanserli hastaların yaşamına katkı sağlayacak tedaviler radyoterapi ve kemoterapi ile sınırlıydı. Günümüzde ise tümörün genetik yapısındaki farklılıkların tanınmasıyla bu kanser türü daha iyi anlaşılmış ve tedavisi bireye özgü olarak daha başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle son 5 yılda akciğer kanserinin genetik yapısında, özellikle hücrede yer alan kansere yatkınlık sağlayan tümör genlerinde aşırı birikme veya yapısal değişiklikler (mutasyonlar) tedavide yol gösterici olmuştur” dedi.

AKILLI İLAÇLARLA BAŞARILI SONUÇLAR ALINIYOR
Akıllı moleküller sayesinde hastaların yaşam süresinin uzadığını söyleyen Prof. Özdoğan, “Son derece kolay uygulanabilen antikor (aşı) niteliğinde ve kemoterapinin gücünü artıran damardan uygulanan ilaçlar, küçük molekül olarak bilinen ve kanserli hücrenin içine girerek, kanserli hücrenin canlı kalmasına neden olan yolları engelleyen hap şeklinde ilaçlar sayesinde, oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir” diye konuştu.

KİŞİYE ÖZGÜ YÖNTEMLER KULLANIYOR
Tedavideki yeni gelişmelerin, küçük hücreli olmayan kanser türünü ilgilendirdiğini, hastaların %50’sinden fazlasına, daha doğru ve bireye özgü yöntemler ile tedavi olanağı sunulduğunu belirten Özdoğan, akciğer kanseri ile karşı karşıya kalan bireyin tümör dokusuna yönelik yapılacak kapsamlı genetik analizlerin de, tedavi kararının en önemli belirleyicisi olduğunu aktardı.

Prof. Özdoğan, tedavideki olumlu gelişmelere rağmen, akciğer kanserinde en önemli faktörün sigara olduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...